coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriAnalizBitcoin’de Gözler FED Başkanı Powell’ın Açıklamalarına Çevrildi! Saat Kaçta Konuşacak? İşte Detaylar…

Bitcoin’de Gözler FED Başkanı Powell’ın Açıklamalarına Çevrildi! Saat Kaçta Konuşacak? İşte Detaylar…

Bitcoin'de FED Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları bekleniyor.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bitcoin dün yaşadığı yükselişle 38.000 doları aşarken, BTC ve küresel piyasalar FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasına odaklandı.

Atlanta’daki Spelman College’da konuşma yapacak olan FED Başkanı Jerome Powell‘ın  açıklamaları yakından takip edilecek.

Powell’ın konuşması Türkiye saati ile 19:00’te başlayacak. (UTC+3)

Bu noktada ABD’de başta enflasyon olmak üzere ekonomik veriler FED’in faiz artırım sürecinde sona geldiğine ve yakın tarihte faiz indirimine başlamasının muhtemel olduğuna işaret ederken Powell’ın açıklamaları büyük önem taşıyor.

Bilindiği üzere FED faiz kararının ve FED başkanı Powell’ın konuşmasının Bitcoin ve kripto paralar üzerinde büyük bir etkisi var. Zira Powell’ın konuşması sırasında BTC ve kripto paralarda sert ve ani hareketler yaşanabiliyor.

Powell’dan önümüzdeki dönemde FED’in izleyeceği faiz politikasıyla ilgili öngörülerini açıklaması ve Aralık ayında faizin artırıp artırılmayacağına ilişkin ipucu vermesi bekleniyor.

Bu noktada FED başkanının da açıklama yapan FED üyesi Christopher Waller gibi güvercin bir tavır sergilemesi bekleniyor.

Ancak Investor’s Business Daily’den Michael Larkin her türlü açıklamaya hazır olunması gerektiğini söyledi.

Larkin “Enflasyonun soğumaya devam etmesi, Hazine tahvillerinin getirilerinin düşmesi ve FED’in son dönemdeki güvercin konuşmasıyla yatırımcılar büyük ihtimalle FED Başkanı Powell’ın bir dönüş sinyali vereceğini duyacak ancak Powell’dan daha şahin bir ton kullanacağını da duyabilir.” dedi.

Larkin dışında Finansal Piyasa Analisti Art Hogan, faiz oranlarının daha yüksek seviyelere çıkmaması ve artık düşmesi gerektiğini gösteren çok fazla gösterge olduğunu belirterek şunları söyledi:

“FED’in 13 Aralık’taki toplantıda faiz artırımına gitmeyi düşünüyorum. Bu görüşün itici güçleri ‘enflasyonun düşmesi, ekonomik verilerin yumuşaması ve FED üyelerinin güvercin son açıklamaları’ olarak sıralıyorum.

FED’in 13 Aralık toplantısına ilişkin faiz beklentisi başka bir faiz artırımı ihtimalinin yüzde 5’ten az olduğunu gösteriyor. Bu noktada bu döngü için kesinlikle faiz artırımının bittiğini düşünüyorum.

Bunun yanında Powell güvercin açıklamalar yerine şahin açıklamalarda da bulunabilir.

Powell’ın ‘şu anda faiz indirimini düşünmüyoruz bile’ yorumuna bakarsak FED bu hafta başındaki güvercin konuşmalarından geri adım atabilir. Bu noktada FED başkanının Daha şahin değil ama istikrarlı şekilde şahin açıklamalarda bulunması muhtemel. FED başkanı yine verilere bağlı olduklarını yineleyebilir.”

Hatırlanacağı üzere en şahin FOMC üyelerinden biri olan Christopher Waller, hafta başında yaptığı açıklamada enflasyonun düşmeye devam etmesi ve ekonomik verilerin olumu gelmeye devam etmesi halinde faiz indirimlerinin gündeme gelebileceğini ifade etmişti.

İlgili Haber  Şahin FED Üyesinden Faiz İndirimi Sinyali Geldi, Bitcoin Yükseldi!

Bir sonraki FOMC toplantısı ise 12 – 13 Aralık tarihlerinde yapılacak ve 13 Aralık TSİ saat 21.00’da kritik faiz kararı açıklanacak.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail