AnalizBitcoin

Bitcoin’de Önemli Seviyeler Hangileri? Yatırımcılar Nelere Dikkat Etmeli: BTC Fiyat Analizi!

Haftalar sonra 40.000 dolar üzerini gören BTC için önemli seviyeler neler?

1 aydan fazla süredir 40.000 dolar seviyelerini göremeyen BTC, bugün yaptığı yükseliş atakları ile nihayet yatırımcıların merakla beklediği seviyelere yükseldi. 40.500 seviyelerinden sonra 38.000 dolarlara düşüş yaşayan BTC, yaşadığı yükselişlerle tekrar yatırımcıları heyecanlandırmayı başardı.

Son haftaların en yüksek işlem hacmini de bugün gören Bitcoin’e 4 saatlik periyotta baktığımız zaman önemli trend kanallarını kırdığını görüyoruz. Özellikle Elon Musk’ın katıldığı Bitcoin konferansında olumlu gelişmeler yaşanması ve Amazon’un kripto para ile ödeme kabul edebileceği iddiası ile yükseliş yaşayan piyasa, her ne kadar yatırımcılara kötü günleri bir nebze unutturmuş olsa da dikkatli olmakta fayda var.

4 Saatlikte Görüntü Ne?

4 saatlik minör trendde Bitcoin için en kritik seviyenin, grafikte gösterilen yeşil direnç çizgisi (40.600 – 41.600) olduğu görülüyor. 16 Mayıs tarihinde yaşanan sert düşüşlerden sonra bu desteği kaybeden BTC’nin o tarihten beri 6 kez bu seviyeyi geçmeyi denediği ama başarılı olamadığı görülüyor.

Bu bağlamda özellikle bu seviye üzerinde 4 saatlik bir kapanış gelmesi fiyatı 2. önemli direnç seviyesi olan 46.000 dolarlara kadar taşıyabilir.

Bitcoin (BTC) 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

RSI Göstergesine Dikkat!

Hem 4 saatlik hem de günlük grafikte RSI göstergesinin çok fazla “şiştiği” ve bu seviyelerden bir düşüş olabileceği veya bir süre yatay hareketler olabileceği konusunda yatırımcıların dikkatli olması öneriliyor. Özellikle olumsuz haber akışlarının peş peşe gelmesi ve son gelen “Amazon’un kripto paralar ile  ödeme almayı düşünmüyoruz” açıklaması, piyasada bir düşüş dalgasını da beraberinde getirdi.

İlgili Haber
Amazon Söylentileri Yalanladı, Bitcoin 38.000$'a Geriledi!

Olumsuz Haber Akışları Peş Peşe Geliyor

Son dönemde Çin üzerinden başlayan kripto para engellemelerinin, Binance yasaklamalarının, Tether suçlamalarının özellikle ABD medyası tarafından “köpürtüldüğünü” gördük. Cımbızla çekilen bazı haberlerin eski olsa bile yeniymiş gibi lanse edildiği son dönemde dikkatlerden kaçmamakla beraber Bitcoin’den rahatsız olan kurum ve devletlerin her fırsatta peş peşe olumsuz haber akışı yaptığı görülüyor.

Tam da BTC’nin bugün 40.000 dolar seviyelerine çıktığı anda olumsuz haber akışlarının tekrar gündeme geldiği yine yatırımcıların dikkatlerinden kaçmadı. IMF’den gelen olumsuz açıklamalar ve en fazla kullanılan stablecoin olan Tether’e karşı yapılan asılsız iddialar, piyasanın yükselmesinden rahatsız olanlar tarafından piyasaya pompalanıyor.

İlgili Haber
Tether'den İddialara Yanıt Geldi! Bitcoin 39.000$'ı Geçti!
İlgili Haber
IMF'den Ülkelere Bitcoin (BTC) Uyarısı!

Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Bu bağlamda alım yapmak isteyen yatırımcılar için iki farklı strateji bulunuyor:

  1. Yeşil direnç seviyesinin üzerinde 4 saatlik bir kapanış olmasıyla (yani bu direncin kırılım teyidi alındığında) bu seviyenin biraz altı stoplanarak alış yapılabilir.
  2. Özellikle 38.000, 36.000 ve 33.800 dolar destekleri takip edilebilir. Bu seviyelerden parçalı bir şekilde alım yapılıp (en düşük seviyeden daha fazla olmak kaydıyla kademeli bir şekilde alarak) 32.800 seviyeleri aşağısında stop olunabilir.

Unutulmamalı ki bu stratejiler yatırımcıya kesinlikle kazanç vaat etmez. Ancak sürekli ve stratejik olarak uygulandığı takdirde düşüşlerde az zarar edip, yükselişlerde de kâr fırsatlarının kaçırmamanıza yardımcı olur.

Özellikle altcoinler konusunda da BTC’nin hareketlerinin önemi olukça büyük. Bu bağlamda hangi altcoin yatırımı yapıyorsanız, ilgili altcoinin teknik analizi hariç BTC hareketlerini de yakından takip etmek gerekiyor. Yani BTC’de yukarıda bahsedilen seviyelerin kaybedilmesiyle altcoinlerde de stop olma yolu tercih edilebilir.

Bu süreçte haberlerin piyasa üzerinde çok fazla etkisi olduğu için teknik analizin yanında haber takibinin de sıkı bir şekilde yapılmasını öneriyoruz. Telegram ve Twitter kanallarından anlık son dakika gelişmelerine hızlıca ulaşabilirsiniz.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Kevo

Analiz hakkaten başarılı olmuş. 2. maddeyi uyguladım düşerken aldım ve sattım. Şimdi 1. maddenin olmasını bekliyorum.

Last edited 10 ay önce by Kevo

Başa dön tuşu