BitcoinEkonomiHaberler

Bitcoin’de Önümüzdeki Hafta Gözler Bu Toplantıda Olacak!

Kripto para piyasasında düşüş eğilimi sürüyor. Peki düşüşün nedeni ne? Önümüzdeki hafta gözler bu toplantıda olacak.

Kripto paraların geçirdiği zor haftanın ardından yatırımcılar önümüzdeki hafta Çarşamba günü (4 Mayıs) FED yetkililerinin faiz artırımı olasılığına odaklanacak.

Kripto Para Piyasası Neden Düştü?

FED’in agresif bir şekilde faiz artırımı yapacağı düşünülüyor. ABD hisse senedi endeksleri haftanın sonunda büyük kayıplar yaşadı ve Nasdaq da 1971 yılından bu yana en kötü dört aylık performansını gerçekleştirdi. Buna ek olarak kripto piyasası da 25 Nisan tarihinden bu yana dolar karşısında yaklaşık %10 değer kaybederek 1.72 trilyon dolara geriledi.

Kripto para piyasasındaki düşüşlere de hem ABD hisse senedi piyasalarındaki düşüşün hem de faiz artırımı olasılığının neden olduğu düşünülüyor.

Öte yandan ABD dolar endeksinin 104 seviyelerine kadar yükselmesi de riskli ürünlere olan talebi ciddi oranda azalttı.

Hollanda Merkezli ING, FED’in Gösterge Faiz Oranını 50 Baz Puan Artıracağını Düşünüyor

Bir grup finansal kurum, analist ve ekonomist, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FMOC) önümüzdeki hafta agresif bir şekilde faiz artırımı yapacağını bekliyor. Reuters yazarları Lindsay Dunsmuir ve Ann Saphir, yaptığı açıklamalarında “büyük bir FED faiz artırımının yolda olduğunu” söylemişti.

İlgili Haber
FED Başkanı Powell'dan Yeni Faiz Açıklaması: Mayıs Ayındaki Toplantı Öncesi Son Kez Konuştu!

İki yazarın hazırladığı ve ABD’de yükselişe geçen enflasyon hakkında konuştuğu haberde şu ifadeler yer aldı:

“ABD’li FED yetkilileri yükselen enflasyon ve işgücü maliyetleriyle başa çıkabilmek için en azından yaz aylarına kadar agresif faiz artışları düşünüyor.”

Reuters’da yer alan bu habere ek olarak Hollandalı çok uluslu bankacılık ve finansal hizmetler şirketi ING Group da, Çarşamba günü büyük bir faiz artışı yaşanacağını tahmin ediyor.

Paylaşılan bilgilerde ING’nin FOMC ve FED başkanı Jerome Powell’ın 50 baz puan artış duyuracağını tahmin ettiği ifade edildi. ING’nin paylaştığı gönderide “enflasyon endişelerinin GSYİH’nın geçici dip yapmasının önüne geçtiği” söylendi.

Şu an hemen herkesin beklentisi faizin 50 baz puan artacağı yönünde. Ancak yaklaşık 1 ay öncesinden FED yetkilileri 50 baz puanlık bir artış olabileceğini çokça gündeme getirmiş ve piyasa bunu zaten fiyatlamıştı. 50 baz puan şu an kuvvetle beklenen bir sonuç olduğu için üzerine veya aşağısına gelecek olumsuz veya olumlu kararlar piyasada ciddi dalgalanmalara sebep olacaktır.

FED faiz kararını ve piyasada olan son dakika gelişmelerini anında öğrenmek için Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz: https://twitter.com/bitcoinsistemi

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
ffü

piyasa her zaman beklentiyi satın alır fakat tahminimce iyi bir ters köşe yapacaklar herkesi.çünki abd ekonomisi 1 çeyrekte yüzde 1 daraldı 75 bp artırmazlar ya 50 yada hiç.fakat yine bi taraftan haziranda artırmayı düşünüyoruz ayağına yatarlarsa faiz artırmadan gene tokatlarlar milleti


Başa dön tuşu