EkonomiHaberler

FED Başkanı Powell’dan Yeni Faiz Açıklaması: Mayıs Ayındaki Toplantı Öncesi Son Kez Konuştu!

FED başkanı Powell, bugün katıldığı toplantıda Mayıs ayındaki toplantı öncesi faizler hakkında son kez konuştu.

FED başkanı Jerome Powell, bugün yaptığı açıklamasında, gösterge faiz oranının 50 baz puan artırılmasının Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Mayıs ayında yapacağı toplantıda masada olacağını söyledi.

Uzmanlara göre bu açıklama, yetkililerin ABD’nin son 40 yılın en yüksek enflasyonu olan %8.5’i düşürmek için ne kadar agresif bir plan uygulayacaklarını gösterdiğinden önem taşıyor. Son yıllarda FED’in faiz oranlarını tek seferde 25 baz puandan fazla artırması pek de rastlanan bir olay değildi.

FED Başkanı Powell: “50 Baz Puan Faiz Artırımı Masada”

IMF tarafından düzenlenen ve Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde ve diğer IMF temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Powell konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Mayıs ayındaki toplantı için 50 baz puan artışın masada olduğunu söyleyebilirim.”

Mart ayındaki toplantıda FOMC üyeleri 25 baz puan artışta karar kılmış fakat Powell, “daha hızlı hareket etmenin uygun olacağını” söylemişti.

İlgili Haber
FED Temsilcisi Bullard'dan Faiz Artırımı ve Enflasyon Açıklaması!

“Fiyat Dengesinin Yeniden Sağlanması Gerekli”

Powell, son açıklamasında şunları ekledi:

“Fiyat dengesini yeniden sağlamamız kesinlikle zaruridir. Asıl enflasyon zirvesi Mart ayında yaşanmış olabilir ancak bunu bilemeyiz, o yüzden buna bel bağlamayacağız.

Gerçekten de faiz oranlarını artıracağız ve daha nötr ve sıkı seviyelere hızla yükselteceğiz. O seviyeye çıktığımızda uygun olup olmadığını anlayacağız.”

Kripto para piyasasının hisse senedi piyasasıyla giderek korelasyon halinde hareket ettiğini düşündüğümüzde kripto yatırımcılarının bu makroekonomik göstergeleri takip edeceğini kesinlikle söyleyebiliriz. Bilindiği üzere Bitcoin’in performansıyla S&P 500 arasındaki 90 günlük korelasyon Mart ayında son 17 ayın zirvesine çıkmıştı.

Powell’ın bu açıklaması, FED yetkililerinin 4 Mayıs tarihinde gerçekleştireceği iki günlük toplantı öncesi kamuoyuna vereceği son bilgilerdi. FED yetkilileri toplantı tarihleri yaklaştıkça ekonomi ve faiz oranları üzerine yorum yapmaktan kaçınıyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu