Ekonomi

FED Temsilcisi Bullard’dan Faiz Artırımı ve Enflasyon Açıklaması!

FED temsilcisi James Bullard, FED'in uygulayacağı faiz artırımı ve enflasyon politikası hakkında yeni açıklama yaptı.

St. Louis FED Başkanı James Bullard, yaptığı açıklamasında merkez bankasının yükselen enflasyonu dizginlemek için iyi bir faiz planı olduğunu söyledi.

Bullard buna ek olarak FED’in uyguladığı beklenen sıkılaştırmaya dayalı piyasa fiyatlandırmasının sayesinde enflasyonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olunduğunu söyledi.

“Yıl Sonuna Kadar Faiz Oranları Yüzde 3.5’e Yükselebilir”

Dış İlişkiler Konseyi’nin düzenlediği sanal bir toplantıda konuşan Bullard, faiz oranlarının bu yılın sonuna en az %3.5’e çıkarılmasını gerektiğini vurguladı. Böyle bir artış, mevcut %0.50 oranından 300 baz puanlık bir yükseliş yaşanmasını gerektiriyor.

Bullard ayrıca 75 puanlık bir artışı göz ardı etmeyeceğini ancak temel durumun bu olmadığını söyledi. Bullard’a göre bu, FED’in uyguladığı tipik 25 baz puanlık artışın çok daha üzerinde.

Bullard Bir Önceki Açıklamasında Yıl Sonu İçin Yüzde 3’e İşaret Etmişti

Bullard’ın bu son açıklamaları geçtiğimiz ay FED faiz oranları için yaptığı %3 açıklamasından daha sert oldu.

FED’in uyguladığı agresif politika oranını yükseltme politikasına ek olarak Bullard, enflasyonun bekledikleri gibi düşmezse, B planı olarak bilançoyu daha hızlı küçültebileceklerini söyledi.

CME Group’un FedWatch aracıan göre piyasalar Mayıs ayındaki toplantıda FED’in 75 ila 100 baz puan artış yapması lehine %88.8 olasılık veriyor.

Bullard konuyla ilgili açıklamalarına şöyle devam etti:

“Faiz artışları sayesinde enflasyon beklentileri düşecek ve işgücü piyasasına zarar vermeden enflasyonu düşürebileceğiz.”

Bullard bu yıl işsizlik oranının %3’ün altına ineceğini düşündüğünü de belirtti.

Bu gibi piyasayı etkileyen son dakika gelişmelerini anında öğrenmek için Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz: https://twitter.com/bitcoinsistemi

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu