AnalizBitcoinHaberler

Bitcoin’de Satış Baskısı Bitti Mi? Dipler Alım Fırsatı Mı? İşte Glassnode Verileri!

Bitcoin'de Glassnode verilerine baktık.

Bitcoin’in zirvesini kırdıktan sonra yeniden 60.000$’seviyelerine dönmesi bazı yatırımcıları tedirgin etti. Önceki zirvenin üzerine kalıcı olamamak teknik olarak zayıflık belirtisi olsa da bazı zincir içi veriler Bitcoin’in hala akümülasyon aşamasında olduğunu ve asıl rallisine hazırlandığını gösteriyor.

Kısa Vadeli Bitcoin Tutan Cüzdanlar Biriktirmeye Başladı

Bu analizimizde zinçir içi verileri grafikleştiren ve kullanıcıların hizmetine sunan Glassnode verilerinden yararlanacağız.

Kısa vadeli Bitcoin tutan cüzdanların ellerindeki arz miktarına baktığımızda, resetlenerek yeniden yükselişe geçmeye başladığı görülüyor.

Aslında Bitcoin’deki satış baskısı büyük oranda kısa vadeli yatırımcılardan geliyor. Zira uzun vadeli Bitcoin tutan cüzdanların birikime devam ettiğini görüyoruz.

Bu satış baskısının resetlenmeye yakın olduğunu 1 Eylül tarihindeki paylaşımımızda aktarmıştık. Grafiğini güncel haline baktığımızda, yeniden birikim aşamasına geçildiğini görüyoruz. Bu birikimin devam edip etmeyeceğini takip ediyor olacağız.

Uzun Vadeli Bitcoin Tutan Cüzdanlar Birikime Devam Ediyor!

Uzun vadeli Bitcoin tutan cüzdanların Bitcoin’in zirvesinden itibaren Bitcoin biriktirmeye devam ettiğini gözlemliyoruz. Aslında bu veri biraz ters çalışıyor. Zira uzun vadeli Bitcoin tutan cüzdanlar genellikle büyük balinalar olduğundan, bunlar fiyatı düşürüp küçük yatırımcının elindeki malı alarak birikim yapıyor. Bu balinalar satacakları zamanda fiyatı yukarı çekerek malı küçük yatırımcının üstüne boşaltıyor. Bu ters korelasyon grafikten de anlaşılıyor.

Fiyatın ciddi olarak yükselişe geçmesi için bu balinaların BTC’lerini satmaya karar vermeleri ve alıcı bulmak için fiyatı yukarıya sürmeleri gerekiyor. Grafiğin güncel halinde birikim trendinin azalmaya başladığını görüyoruz. Ancak hala satış bölgesinde değiller. Buda kısa vadede doğrusal bir yükselişten ziyade iniş çıkışlı bir yükseliş yaşayacağımızı gösteriyor. Bu yatırımcılarla birlikte hareket eden ve riskini bölüştürerek, diplerden toplayan yatırımcılar, bunlar satmak için fiyatı yükselttiğinde malı boşaltarak her zaman doğru tarafta yer alabilir. Ancak bu stratejinin sabır ve irade gerektirdiğini unutmamalısınız.

Karda Olan Cüzdanlar Kırmızı Bölgede

Satın alma fiyatına göre karda olan cüzdanların kırmızı bölgeye çıktıktan sonra 67.000$’dan kar satışı yediğimizi görüyoruz. Bunu kabul edilebilir bir satış olduğunu önceki analizlerimizde aktarmıştık.

2020-2021 rallisine baktığımızda kırmızı bölgede zikzaklar yaparak (düzeltmeler) 7 ay kaldığımızı görüyoruz. Bu veri kar satışlarına karşı dikkatli olmamız gerektiğini ve kısa vadede düzeltmenin devam edebileceğini söylese de orta vadede hala gidecek yolumuz olduğunu gösteriyor.

Grafiğin güncel hali:

Tüm zamanlar:

Bu veriler markette neler olup bittiğini anlamanız için hazırlanmıştır. Doğrudan bir yükseliş veya düşüş beklentisi oluşmamalıdır. Zincir içi veriler kısa vadeli fiyat hareketleri hakkında kesin bir veri sunmaz.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Glassnode üzerinden ulaşamadığınız ve önemli olduğunu düşündüğünüz grafiklerin (hangi veri olduğunu belirterek) analizinin paylaşılmasını isterseniz aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Baris aksoy

Sevgili bitcoinsistemi mvrz grafigi ni yayinlayabilir misiniz birde grafikler büyütülemiyor dolayısıyle okunamiyor. Bildirimleri tiklayinca bitcoinsistemi uygulamasi acilmiyor

Anonim

Bu yazımı gören kimsenin k varsa aklı olan satmasin bırakın yükseleceği kadar yükselsin karınızı iyice alin


Başa dön tuşu