Kripto HaberleriAnalizBitcoin'de Tüm Zirve ve Dipleri Bulan İndikatör "Yeşil" Yaktı!

Bitcoin’de Tüm Zirve ve Dipleri Bulan İndikatör “Yeşil” Yaktı!

Bitcoin'de bir indikatör daha alım bölgesine girdi.

Takip et

Bitcoin yeniden 20.000$’ın altına inmesiyle marketteki korku seviyesini yükseltirken, 2017 zirvesini temsil etmesi nedeniyle 19800$ seviyesi yakından takip ediliyor.

Küresel piyasalarla olup biteni takip eden Bitcoin’i teknik olarak yorumlamanın zorlaştığı bugünlerde, on-chain veriler “yeşil” ışık yakmaya devam ediyor.

Bitcoin 18.000$ seviyelere indiğinde paylaştığımız 5 indikatör alım bölgesinde kalmaya devam ederken, bir indikatör daha dip sinyali yaktı.

Glassnode tarafından yayınlanan uzun vadeli Bitcoin sahibi olan cüzdanların “Net gerçekleşmemiş kar/zarar” (LTH-NUPL) grafiğine göre market yeniden kapitülasyon bölgesine giriş yaptı.

Grafikte görüleceği üzere bu indikatör mavi bölgeden (açgözlülük) çıktığında Bitcoin’de zirveler görülmüş oluyor.

Asıl boğa piyasası da mavi bölgeye girişte başlıyor. Bu bölgeye ilk çıktığımız an boğanın başlangıcı, çıkışımız da bitişi olarak değerlendirilebilir.

Bu tablonun 2012, 2013, 2014 ve 2017 yıllarında çok iyi bir şekilde çalıştığını görüyoruz. 2013 yılı hariç olmak üzere her zirve sonrası kırmızı bölgeye tekrar indiğimizi görüyoruz.

Bu tabloya göre turuncu ve kırmızı bölgeler Bitcoin ve altcoinlerde çok iyi alım fırsatlarına işaret ediyor ve şimdi yeniden bu bölgedeyiz.

2015 yılında “kırmızı” bölgede yaklaşık 8 ay, 2018 yılında ise 4 ay geçirdik. Bu nedenle bu veri bir dip sinyali verse de buradan hemen sert bir yükseliş gelecek şeklinde yorumlanmamalı.

Ancak önceki hareketlere baktığımızda Bitcoin‘de ayı piyasasının dibine çok yakın olduğumuzu söyleyebiliriz. Şayet şu anki fiyat seviyesi dip değilse yaşanabilecek son bir “dump” büyük bir alım fırsatı olacaktır.

Bu tarz indikatörlere göre yapılan analizlerin marketin genel yönünün tayini için ve uzun vadeli olarak yapıldığını unutmayın. Kısa vadeli dalgalanmalar bu analizin konusu değildir.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

1 Yorum

guest

1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Suleyman

Ecele yok ecele

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları