BitcoinHaberler

Bitcoin’de ve Altcoinlerde Korku Yükseliyor! Alım Fırsatı Geldi Mi?

Korku ve açgözlülük endeksi bize ne anlatıyor?

Bitcoin‘in yeniden 40.000$ sınırında işlem görmesi yatırımcıların market hakkındaki hissiyatını da değiştirdi.

Fiyatın 50.000$’a yaklaştığı dönemde açgözlü konumda olan market, fiyattaki geri çekilme ile birlikte yeniden aşırı korku bölgesine giriş yaptı.

Kripto para yatırımcılarının duygusal reflekslerini ölçmeye çalışan popüler analiz şirketinin, piyasa oynaklığı, pazar hacim ivmesi, sosyal medya ilgisi, Bitcoin hakimiyet grafiği ve internette kripto paralar ile ilgili yapılan araştırma türlerinin trendlerini baz alarak hesapladığı, “korku ve açgözlülük endeksi” bugün 100 üzerinden 22 puan olarak hesaplandı.

Tarihsel Olarak Fiyata Nasıl Yansıdı

Diğer piyasalarda olduğu gibi, “herkes korkarken açgözlü ol, herkes açgözlü iken kork” ilkesinin kripto para piyasalarında da güzel sonuçlar verdiğini biliyoruz.

Tarihsel olarak aşırı korku seviyesinin 10 puanın altında çok nadir şekilde düştüğünü gördük. Buda dip seviye olarak 10 puanı kabul edebileceğimizi gösteriyor. Bu nedenle aşırı korku bölgesi 10 puana yaklaştıkça marketin yatırımcılara yeni giriş fırsatları sunduğunu biliyoruz.

Şimdiye kadar ki korku açgözlülük grafiğini incelediğimizde diplerdeki aşırı korku durumunun 30 gün ile 45 gün süresince devam edebildiğini ve fiyatın bu sırada toparlanmak zorluk çektiğini görüyoruz.

Teknik olarak haftalık Ma20 ve Ma50’nin altında işlem gören Bitcoin’de satış baskısının devam etmesi durumundan yeni giriş için korkunun biraz daha artması beklenebilir.

8 Nisan tarihli analizimizde de aktardığımız gibi fiyat haftalık ma20 ve 50 üzerine çıkmadan veya büyük bir haberle yükseliş tetiklenmeden markete mesafeli yaklaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haber
Uyarmıştık! Peki Bu Seviyelerden Bitcoin ve Altcoin Alınır Mı?
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu