Kripto HaberleriAnalizBitcoin'de Zirveyi ve Dibi Bulan İndikatörde Son Durum Ne?

Bitcoin’de Zirveyi ve Dibi Bulan İndikatörde Son Durum Ne?

Takip et

Bitcoin’de teknik olarak kararsız bir tablo olduğunu görüyoruz. Önemli günlük ortalamasının altında işlem gören Bitcoin 54.000$’a inerek çok iyi bir alım fırsatı verecek mi merakla beklerken, zincir içi veriler kısmında yükselişin devam edeceğine yönelik veriler olduğunu görüyoruz.

Zincir içi veriler kısa vadeli hareketler için çok iyi bir fikir vermese de, büyük oyuncuların beklentilerine ilişkin fikir vererek marketin dinamiklerini anlamamıza yardımcı oluyor.

MVRV Z-Score

MVRV Z-Score verisini incelediğimiz önceki zirveleri bulma noktasında başarılı işler yaptığını gözlemliyoruz. Son olarak Nisan 2021’deki zirve noktasında da kırmızı bölgeye girerek yatırımcıları uyardığını anlıyoruz.

MVRV Z-Score nedir? Bitcoin’in “gerçeğe uygun değerine” göre ne zaman fazla/düşük değerde olduğunu değerlendirmek için kullanılır. Piyasa değeri gerçekleşen değerden önemli ölçüde yüksek olduğunda, tarihsel olarak bir piyasa tepesini (kırmızı bölge) belirtirken, bunun tersi piyasa diplerini (yeşil bölge) göstermiştir.

Verinin güncel haline baktığımızda, zirveden hala çok uzak olduğumuzu ve hala gidecek yolumuz olduğunu gözlemliyoruz.

Daha detaylı baktığımızda 2014 ve 2017 rallileri sonrası bu verinin yeşil bölgeye inerek resetlendiğini ancak 2013 yılında resetlenmeden yeni bir ATH’ye ulaştığını görüyoruz.

Güncel tablo bize içinde bulunduğumuz rallinin 2013 yılına benzer bir hareket sergileyebileceğini gösteriyor.

Balina Cüzdanları

Balina cüzdanlarındaki Bitcoin sayılarının değişimine baktığımızda, 60.000$ seviyesindeki hareket bakımından bazı farklılıklar olduğunu gözlemliyoruz.

Bitcoin’in yeniden 60.000$’ın üzerinde çıkması ile 1k ile 10k arasında bir bakiyeye sahip adreslerin elinde bulundurduğu toplam dolaşım arzının düşüşe geçtiğini ve bu balinaların BTC’lerini sattığını görüyoruz.

Ancak buna karşılık 10k ile 100k BTC arasında bir bakiyeye sahip adreslerin elinde bulundurduğu toplam dolaşım arzının 60.000$’ın üzerinde yükselişe geçtiğini görüyoruz.

Bitcoin’deki sancının nedeninin bu farklılık olabileceğini değerlendiriyoruz. Zira Bitcoin’lerin küçük balinalardan büyük balinalara geçişi ve akümülasyon süreci biraz sıkıcı olabiliyor.

Benzer bir tabloyu Bitcoin Aralık 2020’de 20.000$ seviyesini kırmaya çalışırken yaşamıştık. Bu nedenle Bitcoin ve altcoinlerdeki yükseliş beklentimizi koruyor ve iyi destek noktalarına kadar yaşanacak geri çekilmelerin değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları