AnalizBitcoin

Bitcoin’deki (BTC) Ralli Bitti Mi? Mevcut Durum Neyi Gösteriyor? Altcoinler Ne Olacak?

Bitcoin'deki önemli seviyeler neler? Trend düşüşü mü yoksa yükselişi mi gösteriyor?

12.000 dolar üzerinde tutunmayı başaramayan ve bu seviyenin üstüne çıktıktan sonra bir kez daha satış baskısıyla karşılaşan Bitcoin, hafta içerisinde 11.350 dolar seviyelerine kadar gerileyerek yatırımcılarını tedirgin etti. Bu düşüşten sonra altcoinler de ciddi gerilemeler yaşadığı görülürken tüm yatırımcıların yönü BTC’ye döndüğü için hakimiyet de yüzde 61 seviyesinin üzerine yükselmiş durumda.

Peki mevcut durumda Bitcoin grafiği bize ne söylüyor?

Majör (Uzun Vadeli) Trendde Görünüm Ne?

Haftalık grafiğe baktığımız zaman yükseliş trendinin bozulmadığı görülüyor. Grafiklerdeki dip ve tepe noktalarının bir önceki haftaya göre daha yüksek seviyede olması, yükseliş trendinin şu an için devam ettiğini gösteriyor. Bu bağlamda BTC’nin 11.100 dolar seviyelerinin altını görmesi yükseliş trendini bozabilir ve satış baskısını arttırabilir.

Bitcoin (BTC) Haftalık Grafik – Kaynak: Tradingview

Haftalık kapanışta ise 11.500 dolar seviyesi üzerinde kalmak önemli. Bu seviyenin altındaki haftalık kapanışlar da BTC’nin hafta içerisindeki seyri için olumsuz olabilir.

Minör (Küçük) Trendde Görünüm Ne?

Günlük grafiğe bakıldığında da yükseliş trendinin henüz bitmediği ve BTC’nin yükseliş yönlü gidişatını sürdürdüğü görülüyor. Bu bağlamda yine 11.100 dolar seviyeleri önemli bir destek görevi görürken yine 11.500 doların altındaki günlük kapanışlar da panik havasının oluşmasını ve satış baskının artmasını sağlayabilir.

Bitcoin (BTC) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Bakıldığı zaman BTC‘deki son düşüşlerin, yükseliş akabinde olan düzeltme hareketleri olduğunu söylemek mümkün. Trendi bozabilecek seviyelere dikkat ederek ve altına düşülmesi durumunda stop olarak yatırım yapmak mantıklı olacaktır.

Direnç olarak ise 10.900 dolar seviyesi önemli olarak görülürken, bu seviyenin üzerine çıkılması tekrar 12.000 dolarların görülmesini sağlayabilir. 13.000 ve 14.000 dolar öncesi en önemli seviyenin 12.500 dolar direnci olduğu görülürken, bu seviyenin tekrar test edilip geçilmemesi 10.500 dolar seviyelerine kadar bir düşüşü tetikleyebilir.

Altcoinler yatırımı yapanlar da her zaman BTC hareketlerine bakarak yatırım yapmalılar. Zira piyasanın yüzde 61’ini elinde tutan BTC hareketleri her altcoin için oldukça önemli bir rol oynuyor. Altcoinlerin BTC hareketleri karşısında yaşadığı olası senaryoları aşağıdaki yazımızda bahsetmiştik, okuyabilirsiniz:

Altcoinlerin BTC Hareketleri Karşısında Yaşadığı Olası Senaryolar

*Ayrıca destek noktalarının mal almak için, direnç noktalarının ise mal satmak için değerlendirilebilir alanlar olduğunu unutmamak ve yükselmiş coinlere FOMO (yükselişi kaybetme korkusu) etkisine kapılarak yatırım yapmamak son derece önemli.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu