AnalizBitcoinHaberler

Bitcoin’e (BTC) Dikkat! Zincir İçi Veriler Büyük Bir Düzeltmenin Sinyalini Veriyor!

SOPR indikatörü satış bölgesinde!

Bitcoin mart ayında yaşadığı %54’lük düşüşün ardından yaklaşık %1000 oranında yükseliş gösterdi. Kısa sürede 3750$ seviyelerinden 42.000$ seviyelerine kadar yükselen Bitcoin’de büyük düzeltme yakın olabilir mi?

Her ne kadar Bitcoin 40.000$ seviyesinden 2 defa ret yemiş olsa da, 35.000$ bandından kendisine destek bulmayı başardı. Bitcoin’in arzının kısıtlılığı nedeniyle artan talep Bitcoin’i 30.000$ üstünde tutmayı başardı. Bunda en büyük etken artan balina cüzdanları oldu.

Zincir içi verilerini analiz eden Glassnode verilerine göre, Bitcoin’de yaşanan her düşüşte balinalar portföylerine biraz daha Bitcoin eklemişe benziyor. Bitcoin’de son haftalarda yaşanan yavaşlamaya rağmen elinde 1000 BTC’den fazla BTC olan hesaplar en yüksek seviyeye ulaştı.

Balina hareketleri 50.000$’ın üzerine çıkmayı bekleyen bir harekete hazırlanıyor gibi görünse de başka bir indikatör pazarın zirveye yakın olduğunu ve büyük bir düzeltmenin yakında geleceğini işaret ediyor.

Zincirde hareket eden Bitcoin’lerin karlılık oranlarını tespit etmeye yarayan SOPR indikatörüne göre, Bitcoin satış bölgesinde bulunuyor. Bu indikatör, BTC’lerin satın alınma fiyatıyla satış fiyatı arasındaki değişimi ölçerek BTC’lerin karlılık oranı tespit ediyor.

1’den büyük SOPR değeri, BTC’lerin ortalama bir karla satıldığını, 1’den küçük SOPR değeri ise zararla satış yapıldığını gösterir.

Tarihsel olarak bakıldığında, son 8 yılda SOPR değeri 1.25 seviyelerine yükseldiğinde Bitcoin’de sert bir düzeltme yaşanmış.

Kaynak: Glassnode

Grafik incelendiğinde SOPR değerinin bu günlerde 1.25’in çok üzerinde olduğu görülecektir. Bu indikatöre göre, geçmiş örneklerde olduğu gibi bir senaryo gerçekleşirse, Bitcoin yükseliş trendini sürdürmeden önce sert bir düzeltme dönemine girebilir.

Önceki örneklerde SOPR bu seviyelere çıktıktan sonra %80’lik bir düzeltme yaşandı. Mevcut piyasa şartları ve Bitcoin’e olan talep düşünüldüğünde bu denli büyük bir düzeltme beklemek gerçekçi olmayacaktır. Ancak uzun süredir Bitcoin’lerini tutan ve karlılık oranları çok yüksek noktalara ulaşan yatırımcıların karlarının bir kısmını realize etmek istemeleri durumda düzeltme de kaçınılmaz olacaktır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Madina Daaeva

İletişim sadece bana ait Madina daaeva

Anonim

Bu


Başa dön tuşu