Bitcoin

Siber Saldırganlar Bitcoin Ağını Erişime Kesebilir Mi?

Siber saldırıların gün geçtikçe daha çok insanı etkilediği biliniyor. Paranın bile kavramı değiştiği günümüzde dijital paralar hacklenebilir mi?

Teknoloji çağının yaşandığı günümüzde siber saldırılar sürekli olarak daha fazla artıyor. Paranın bile “dijitalleştiği” günümüzde insanlar artık eskiye göre daha savunmasız ve saldırıları açık haldeler. Peki bu durum Bitcoin için olumsuz bir olay mı? Günümüzde kripto paralar itibari paralara göre daha mı güvensiz?

Her Sistem Sunucu İle Çalışır

İnternet üzerinde çalışan her sistem sunucu üzerinde çalışır. Örneğin bir web sitesinin sunucusu olmazsa o web sitesi çalışmaz. Sunucu verileri kaydeder, işler ve sonuç olarak son kullanıcıya ulaştırır. Bitcoinsistemi.com’a bugün ulaşabiliyorsanız bu sunucuların açık olması sayesinde erişebiliyorsunuz demektir. Bir içeriğe yorum yaptığınız an sunucular bunu hemen kaydeder ve sunucuyu yöneten site sahibi bu yorumu görür.

Para sistemlerinde de durum aynıdır. Geleneksel banka sistemlerinde para transferleri bankalar tarafından yürütülür ve ana bir sunucu bu işlemleri kontrol eder ve uygular.

Bitcoin’de ise durum tamamen faklı. Eşler arası olarak gerçekleşen Bitcoin işlemlerinde, her madenci bir düğüm noktası olur ve dünyada kendinden habersiz ve bağımsız birçok kişi aslında madencilik yaparak bu sistemin bir parçası olurlar. Böylelikle ortaya mükemmel büyüklükte ve performansta bir dağıtık “merkeziyetsiz” yapı oluşmuş olur.

Peki Bu Sistem Ortadan Kalkabilir Mi?

Bugün düşünüldüğü zaman bir bankanın sunucularının yerleri bellidir. Saldırganlar eğer bir bankayı hacklemek isterlerse dünyanın çeşitli yerlerinde olan sunucuları hedef alır ve bu sisteme müdahale etmeye çalışırlar. Bu sistemler her ne kadar güvenlikli olsa bile sonuç olarak merkezi bellidir ve hacklenmenin de ötesinde yangın veya doğal afet sonucunda da tamamen yok olabilirler.

Ancak Bitcoin’de dünyanın 4 bir yanından milyonlarca madencilik cihazı devamlı olarak bu merkeziyetsiz yapıya adanmış sistemlerdir. Bugün düşünüldüğü zaman ABD de çok büyük bir doğa olayı olsa ve elektrikler günlerce kesilse birçok banka sistemi durabilir fakat Bitcoin madencileri dünyanın çeşitli yerlerinde olduğu için hepsinin aynı anda kapanması veya hacklenmesi mümkün olmayacağından sistem ayakta kalmaya devam eder.

Bu yüzden Bitcoin piyasada geçirdi 11 yıl boyunca hiç bir şekilde hacklenemedi. Ancak borsalar yani Bitcoin almak veya satmak isteyen kişileri bir araya getirip bunların ticaretini sağlayan aracı kurumlar, pek tabii hacklenebilir ve bu sistemlerden kripto paralar çalınabilir. Bu yüzden kripto varlıklarının tek bir borsadan ziyade farklı borsalara bölünerek saklanması veya donanım cüzdanlarında saklanması en güvenilir yöntem olarak gösterilmektedir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu