AnalizBitcoin

Bitcoin’i 2 ayda neler bekliyor?

Bitcoin ile ilgili gelecek 2 ay içerisinde nasıl sonuçlar alınacak olduğu herkesin merak konusu. Şimdiden tüm parasını ayarlayan ve yatırım yapıp yapmamak konusunda bir türlü karar veremeyen kişilerin sayısı gitgide artarken büyük yatırımcıların bile bir kısmının hala tam olarak karar veremediklerini görmek mümkün. Bitcoin konusunda tereddüt eden kişilerin sayısının artması ve yatırım yapılıp yapılmayacak bir yatırım olup olmadığı sorusunun sık sık sorulur durumda olması dolayısı ile ”Bitcoin gelecek 2 aylık sürede ne olacak?” sorusu sık sorulmaya başlanmış durumda.

Bitcoin’in önümüzdeki 2 aylık sürede nasıl performans sergileyeceği hakkında Forbes dergisi tarafından yapılan değerlendirmede 10.000 doları bile görmesinin çok zor olduğu iddia edilirken McAfee şirketinin kurucusu John McAfee  20 bin dolar ve üzerinde absürt tahminler ortaya atarak kafa karışıklığına sebep oluyor. Her analistin kendine has yorumu ve beklentisi olmakla birlikte gelecek 2 aylık sürede yatırımcıların beklentisinin (mevcut durumun analizine göre 30.000 dolar seviyeleri) tamamen hayal olduğunu söylemek mümkün.

Bunun nedeni ise Bitcoin’in bugün 6.400 dolar ve seviyesinde olması ve bu seviyeyi neredeyse 30 güne yakın bir süredir koruyor olması. 30 güne yakın süredir sürekli olarak sabit dengeye yakın duran Bitcoin, altcoinlerin mevcut fiyat durumlarının ya düşüş ya mevcut durumunu koruması yönündeki konumu dolayısı ile 30 bin dolar seviyesine ulaşmak maalesef ki pek mümkün görünmüyor.

Analistlerin bir kısmı ise 30 bin dolar seviyesinin bu sene sonuna doğru bir sürpriz olabilecek olduğunu, bunun için bir süre daha beklemek ve sonucu görmek gerektiğini belirterek hemen olumsuz konuşmamak gerektiği yönünde ifade sunuyorlar.

20.000 ve civarı beklenti var

Bitcoin hakkında gelecek 2 ay içerisinde beklentiler -neredeyse herkesin beklentisi olan- 20 bin dolar ve civarında. 26 bin dolara kadar beklentiler olsa bile 13 bin dolar seviyesinde kalabilecek olduğu da iddia edilmiyor değil. Forbes dergisinin yayınladığı analiz ise bu sene sonuna kadar Bitcoin’in pek etkili olmayacak olduğu, sene sonunda ise en fazla 10.000 dolar, beklentiler olarak ise 9.000 dolar seviyesinde bir performans gösterilebilecek olduğu yönünde veriler sunuyor.

Bitcoin’i gelecek 2 aylık sürede bekleyenleri bir kenara bırakıp, altcoinlerin durumunu incelersek piyasada hala Bitcoin’in etkin olduğunu ve piyasaya yön vermeye devam ettiğini görmek mümkün. 

Ocak ayı için tahminler ise en fazla 22.000 doları gördükten sonra -eğer görebilir ise- ortalama 1 ila 3 gün içerisinde tekrar düşüş seviyesine geçmesi, ardından geçen aylarda olduğundan farksız olarak ocak-şubat-mart ayları arasında dengesiz ve öngörülemeyecek sonuçların ortaya çıkmasında etkili olabilecek. Bitcoin’i ve yatırımcılarını bekleyen sürprizler neler olacak, nasıl sonuçlar elde edilecek merak konusu olurken yatırımcılar kısa vadeli olarak yatırımlarını bugün değerlendirmemeleri gerekiyor.

Bugün yatırım yapacak olan bir kişinin en az 2 aylık sürede Bitcoin’lerini geri çekmemesi ve mevcut yatırımlarını korumaları önerilmekte.

Şimdi Bitcoin yatırımı yapmak doğru mu?

Aslına bakılırsa hemen şimdi Bitcoin yatırımı yapmak Bitcoin en düşük ihtimalle 9.000 dolara çıksa bile bu %20-30 oranında kazançlı çıkmanız demektir ki burada bahsedilen süre 2 aylık, yani 60 ila 80 günlük bir süre aralığında. Bitcoin’e yatıracak olduğunuz parayı mevduata yatırmanız durumunda ise kazanacak olduğunuz tutar asla %20-30 oranında toplam paranızı katlamayacaktır. Paranızın değerinin daha fazla artması için garanti bir yol istiyorsanız 2 aylık vadeli mevduatı kullanma %25 oranında getiri sağlayacaktır. Ana paranızın %20’ye varan en düşük ihtimalle- bir kar etmesi de mümkün.

Olası bir durumda 30.000 doları görme beklentisi olmasa bile 20.000 doları görme beklentisi olur ise kazançlarınız katbekat artış göstereceğinden her iki durumda da kazançlı olan siz olacağınız için bu konuda en doğru kararı siz verebilirsiniz. 2 aylık sürede Bitcoin’i hemen alıp beklemek olumsuz olarak size 9.000 dolar olsa bile kayıp değil, kazanç getirir. Ancak dikkatli olmaz ve rekor yıl sonu seviyesinde iken hemen  satış yapamazsanız ve ”Ben bu yatırımı unuturum, bir ara bakarım.” diyen bir kişi iseniz Bitcoin’den kazanç değil, zarar elde etmeniz mümkün olabilir. Bu durumu iyi analiz edip 2 aylık hatta 2.5 aylık süre boyunca devamlı Bitcoin fiyatını takip etmek, Bitcoin hakkında çıkan haberleri takip etmek en kazançlı fiyattan satış yapmanıza olanak tanıyabilir.

Kısa vadeli yatırım zarar ettirir

Al sat yapacağım düşüncesinde iseniz bu 20-25 günlük sürede Bitcoin’in kar değil, zarar ettirebilecek olduğuna yönelik algı var. Bu düşüncenin nedeni kripto para piyasalarında yaşanan durgunluk ve dengelenme sürecinde olması dolayısı ile ufak miktarlarda da olsa al sat yapanların zarar edebileceği ve dikkatli hareket etmeyenlerin zarar oranlarının daha fazla olabilecek olduğu yönünde.

Bitcoinsistemi.com için özel olarak hazırlanan bu analiz içeriği yatırım tavsiyesi vermeyi amaç edinmemiş olup sadece bilgi verme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Yatırımcılar kripto para fiyatlarının anlık olarak değişebilecek olduğu ve kripto para piyasasında hiçbir şeyin kesin olmadığını bilerek hareket etmelidir. Bitcoinsistemi.com bu içeriği ile bir yatırım tavsiyesi vermemekte olup bu içeriğin yatırım tavsiyesi olarak algılanmaması gerektiği konusunda uyarır ve zarar, kazanç veya benzeri tüm durumlarda son yatırımcının (kişinin kendisi) sorumlu olduğunu açıkça bildirir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu