Kripto HaberleriAnalizBitcoin'in Büyük Dalgalanmaları Ne Zaman Oldu?

Bitcoin’in Büyük Dalgalanmaları Ne Zaman Oldu?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

BTC kripto para dünyasında adını duyuran bir ilktir. Bu sistem tanıtıldıktan sonra farklı Altcoin’ler de küresel çapta tanıtılmaya başlanmıştır. Ancak BTC dünya çapında en çok adı bilinen kripto paradır. Bu nedenle Bitcoin ne zaman çıktı, yıllara göre fiyatı ve tarih içinde nasıl seyrettiğini öğrenmek isteyen pek çok kişi vardır. Özellikle Binance gibi bir platform üzerinden güncel alım-satım fiyatlarının nasıl olduğu öğrenilebilmektedir.

Bitcoin, geleneksel yatırım ve ödeme araçlarına bir alternatif olarak 2009 senesinde dolaşıma sokulmuştur. Bundan çok kısa süre sonra değer gören ve ilgi toplayan BTC, hem alım-satım piyasasında hem de yatırım amaçlı alımlarda kullanılır hale gelmiştir. Ancak her ne kadar pek bilinmese ve güncel fiyatı sebebiyle tahmin edilmese de, BTC ilk çıkış fiyatı 2009 senesinde 0 Amerikan doları olmuştur. Bundan bir sene sonra ise 0,06 dolara ulaşmıştır.

Ne var ki 2010 ve 2011 yılları arasında büyük bir popülerlik yakalamış, bunun sonucunda 0,06 gibi çok düşük bir rakamdan 6,05 Amerikan doları gibi büyük bir rakama sıçramıştır. Bir sene sonra 8,46 bandında görülürken, 2013 yılında 8’den 189,54’e ulaşmıştır.
Güncel olarak bakıldığında ise BTC yaklaşık 27.000 Amerikan dolarıdır. Türk lirası olarak da 558.000 TL’ye denk gelmektedir. Lakin bu yazı sizi bilgilendirme için hazırlanmış olup bir yatırım önerisi değildir.

BTC Fiyatını Belirleyen Faktörler

Bitcoin 10 yıllık grafik incelendiği zaman sabit olmadığı ve seneler içinde değiştiği, aydan aya bile büyük oynamaların görüldüğü fark edilmektedir. Yukarıda verdiğimiz birkaç senenin değerleri de bunu göstermektedir.

Bu durum akıllara BTC fiyatını ne etkiliyor gibi soruları getirebilmektedir. Detaylı olarak bunlar aşağıda görüldüğü gibidir.

Arz ve Talep

Kripto para birimlerinde arz ve talep de önemli unsurlar arasındadır. Bu sadece altcoinlerde değil, aynı zamanda Bitcoin içinde de geçerli bir durumdur. Arz ve talep durumuna göre zaman içinde BTC fiyatlarında değişimler yaşanabilmektedir.

Teknolojik Gelişmeler

Bitcoin, Blockchain teknolojisine dayalıdır ve bu alandaki gelişmeler Bitcoin’in değerini etkileyebilir. Ağın hızındaki ve verimliliğindeki iyileştirmeler Bitcoin’e olan talebi artırabilirken, teknik sorunlar Bitcoin’in değerinde düşüşe neden olabilir.

Güvenlik Endişeleri

Bitcoin ile ilgili herhangi bir güvenlik endişesi veya bilgisayar korsanlığı olayı, değerinin düşmesine neden olabilir.

Rekabet

Bitcoin’in çıkması ardında çok sayıda Altcoin de sektöre tanıtılmıştır. Bunların arasında bir rekabet de yer almakta olup bu da Bitcoin’in değerini etkileyebilir. Yeni bir kripto para birimi çıktığı zaman gerek BTC gerekse diğer birimlere etkisi gözlemlenebilmektedir.

Medya

İnsanları kripto para sektöründe yaşanan gelişmeler hakkında bilgilendirmek amacıyla yayınlanan haberler, Bitcoin fiyatının yükseltebilmekte ya da düşürebilmektedir.

Madencilik

Diğer emtialar gibi, üretim maliyetleri de Bitcoin fiyatının belirlenmesinde önemli bir rol oynar.  Bitcoin algoritmalarının zorluk seviyeleri değişebilir. Bu da Bitcoin üretim hızını hızlandırabilir veya yavaşlatabilir. Böylece genel arzını etkileyerek fiyatını etkileyebilir.

Bitcoin’in Yaşadığı Büyük Dalgalanmalar

Yıllara göre Bitcoin grafik genel olarak incelenirse her sene farklılık gösterdiği gözlemlenebilir. Ancak kripto para dünyasına yeniyseniz fiyatların yıllara göre değil aylara, haftalara, günlere ve hatta saniyelere kadar değişiklik gösterdiğini bilmeniz gerekir.

2013 yılının bahar aylarında bir BTC, 233 Amerikan dolarından işlem görmüştür. Ne var ki Nisan ayında yüzde 71 seviyesinde bir düşme yaşamış, bunun sonucunda da 67 Amerikan dolarına kadar gerilemiştir. Bunun sebebi BTC’nin popülerliği ile bağlantılı olmuştur.

Aynı sene ikinci dalgalanma ise sonbahar aylarında yaşanmıştır. 2013 Kasım’ında 1,150 Amerikan dolarından işlem görürken 500 dolara kadar gerilemiştir. Bunun yanı sıra BTC hayatında 2014 yılında da bir düşme yaşanmıştır. Şubat ayındaki büyük düşme, 2014 senesinde BTC piyasasının neredeyse tümünü elinde bulunduran Mt. Gox firmasının hacklenme haberleri sonrasında başlanmıştır. Zira 850 Bin üzeri BTC’nin çalındığı duyurulmuştur. Bunun sonucunda 2014 Şubat’ında 867 Amerikan dolarından işlem gören Bitcoin 439’a kadar gerilemiştir.

Ayrıca 2017 yaz tesfiyesi de yer almaktadır. 2017 senesinin Haziran ayında değeri 3,000 Amerikan dolarına kadar düşmüş, Temmuz ayında devam ederek yüzde 36’lık bir düşme sergilemiştir. Bu bakımdan Bitcoin her ne kadar çok da uzak olmayan bir tarihte piyasaya sunulsa da, süre boyunca pek çok dalgalanma yaşanmıştır. Bitcoin fiyatları da bu nedenle güncel olarak incelenmelidir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Piyasa Değeri

Detay