Kripto HaberleriAnalizBitcoin'in Dip Arayışı Devam Ediyor, Peki Dip Neresi Olabilir?

Bitcoin’in Dip Arayışı Devam Ediyor, Peki Dip Neresi Olabilir?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Öncelikle kısaca indikatörü anlatmak istiyorum çok sıkmadan; Bu metrik 2 farklı onchain metriğinin bir araya gelmesinden oluşuyor; Liveliness ve Realized Price.

Realized price-to-liveliness ratio; uzun vadeli yatırımcıların harcama/HODL davranışlarını (liveliness) Bitcoin’in adil değeri (Realized Price) ile kıyaslıyor.

Eğer daha fazla coin günü yok ediliyorsa (CDD), bu uzun vadeli HODLer diyebileceğimiz yatırımcıların harekete geçtiğini ve satışa yöneldiğini anlatır bu şekilde de Liveliness yükselir.

Liveliness’in yükselişi, adil fiyat (Realized Price)’ın daha aşağı doğru hareket ettiğini de anlatır yani uzun vadeli yatırımcılara Bitcoin’in adil değerini daha aşağılarda görüyor olarak düşünürüz. Yani olumlu senaryo için bize CDD’nin az olması, Liveliness’in aşağı yönlü hareket etmesi, adil değerin ise yukarı yönlü hareket etmesi gerekir.

Peki Realized Price’in yükselmesi ne anlama geliyor dersek; Daha fazla coin, daha yüksek seviyelerden alım görüyor ve maliyet tabanı yükseliyor, talep yüksek demek. Bu dönemlerde uzun vadeli yatırımcılar satışa dönerler ve yüksek CDD değerleri görürüz, bu da Liveliness’ı yükseltir. Realized price-to-liveliness ratio’da yukarı yönlü hareket eder. Boğa dönemleri böyle yaşanır.

Bu metrik bize neler sağlayabilir;

  1. Makro dönüşümleri (Ayı-Boğa) gösterebilmesi.
  2. Destek-Direnç noktalarını gene makro düzeyde gösterebilmesi.

Yukarıdaki metriğe dikkatle bakalım. Koyu sarı çizgi Realized “Price-to-Liveliness Ratio”; Fiyat metriğin üstünde hareketine başladığında hem alttaki mavi metrik olan Realized Price’ın yükseldiğini, hem de fiyatın koyu sarı çizginin üstündeki hareketini devam ettirdiği müddetçe yükseliş döneminin devam ettiğini görüyoruz. Bu anlamda fiyatın koyu sarı çizginin üstünde olması bize önemli işaretler gösteriyor.

Bugün Tablo Ne?

Uzun vadeli yatırımcılar satmıyor, adil fiyatın şu an daha aşağılarda olmadığını düşünüyorlar fakat aynı zamanda talebin az olduğunun farkındalar ve bu yüzden de satışa yanaşmıyorlar ve en mantıklı yolu HODL davranışına devam etmek olarak görüyorlar.

2021 yılında görebileceğiniz gibi bu metriğin altına hiç düşülmedi. Çok güzel şekilde destek ve direnç olarak çalışmaya devam ediyor.

Fakat düşer mi evet düşebilir peki düşerse neresi görülür?

Geçmişe baktığımızda koyu-sarı çizgi kırıldıktan sonra ayı dönemlerinin en sert noktasının Realized Price olduğunu görebiliyoruz. Kısa süreli ihlaller dışında bu bölgenin dışına çıkmamış BTC. Bu çizgi şu an 24K civarında.

Olası bir kapitülasyon, panik satışı anında yaşanabilecek dip bölgenin burası olduğunu düşünüyorum şimdilik tabii ki zaman içerisinde yukarıda bahsettiğim yatırımcı davranışlarının değişmesi sonucunda bu çizgi aşağı da hareket edebilir ama şu an için çok uzun süredir stabil ve formasyonunu koruyor.

Realized Price-to-Liveliness ratio metriğinin bize gösterdiği alan 39.2K bölgesinde. Şu an için ve buranın bir direnç olarak çalışması mümkün çünkü fiyat şu an bu bölgenin altında. Bu bölgede de kısa süreli ihlalleri kabul edebiliriz ki son 3 aydır koyu sarı çizginin etrafında fiyat dolaşıyor ama ne yukarı kırabildi, ne de aşağı düşebildi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

4 YORUMLAR

Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

4 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Kenan

Buralardan aldım 30k altı içinde para ayırdım hadi bakalım başlangıcı bulabilirsek bu indikatörlerle harika olacak severek takip ediyorum sizi. BTC kendisi dominansla beraber yukarı hareketi başlayana kadar altlara dokunmayacağım. Saygılar sevgiler.

Anonim

Arkadaşım bu iste dibin dibi vardır kimse ne dibi bulabilir nede tepeyi bulabilir ya qlacaksin ya da satacaksin elindeki parayı veya coini veya btc yi almaya alınıyorlar burda önümüzdeki yıllarda btc 100 k olunca alırsınız bu seferde bu seferde ordan aşağı düşer birde orda geri satarsınız düştükçe satarsınız paranızı kaptırıp siniz 69. Bin dolar dan beri düşen bir btc var burda nereye kadar düşer nerde döner nereye kadar yukselir helede busene Cook imkansız elinizde nakit varsa atın arkadaş yada bulasmayin kalp krizi geçirirsiniz sonra en son 36.500 den almıştım 45.500 gördü satmadım ben daha keşke eski yıllarda alsaymisim diyorum burda Yani zamanı geldimi öle bir yukselecek ki coinler gene kaçırdık dersiniz burda sabır sızlar sabır li insanların yer değiştirdiği bir platformda ve dünyanın en değişken piyasada para kazanmak hele çok büyük para kazanmak imkansız burda yarın bir gün üzülürsünüz ben burda niye bunun farkına varmadan diye keşke zamanında bana diyen bir kişi olsaydı bunlari tabi eksiye gideceksiniz arrtiya da gideceksiniz ana kriptoda yüzde yüz diye bir şey yok risk qlacaksin mecbur ve hiç birine aşık olmuyacan

sahin

elinize saglik

Murat Arslan

Daha ne kadar dip bulacaksa

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları