AnalizBitcoin

Bitcoin’in Yükselmesini Tetikleyen Faktörler Neler? Genel Piyasa Değerlendirmesi

Kripto para piyasasında son günlerde yaşanan önemli olayları masaya yatırdık...

Bitcoin son günlerde yoğun bir gündem yaşadı. SEC ve FED toplantıları, ABD’den gelen açıklamalar, Çin yasaklamaları, Evergrande krizi derken dalgalı günler yaşayan BTC, en sonunda beklenmedik bir anda ciddi bir yükseliş yaşayarak son 5 ayın rekorunu kırdı.

Bitcoin’in sert yükselişinden sonra bu yükselişin altındaki sebepler çokça yazılıp çizildi. Ancak bunların en sağlamı ise ABD’li kurumsalların, Bitcoin ETF’sinin onaylanacağı ile ilgili içeriden bilgi aldığı ihtimali oldu. Zira son yükselişte alışların genellikle ABD merkezli yapıldığı biliniyor.

İlgili Haber
1.6 Milyar Dolarlık Bitcoin Alımı Gerçekleşti! Hangi Haber Fiyatlanıyor?

Glassnode ve CoinShares şirketlerin yayınladığı rapora göre de uzun vadeli Bitcoin tutucularının sayısı ve kurumsal yatırımcının BTC’ye olan ilgisi ciddi oranda artmış durumda. Veriler incelendiğinde 40.000 dolara düşüş zamanından beri kurumsalların BTC toplandığı görülüyor.

Analistlerin görüşleri incelendiğinde ise PlanB gibi isimlerin fiyat tahminleri şu ana kadar tutmuş durumda. İlerleyen süreçte de Ekim’de 63.000$’ın, Kasım’da 98.000$’ın, Aralık’ta 135.000$’ın üzerinde olacağız diyen analist, bu görüşlerinde yalnız değil. Zira birçok analist önümüzdeki süreçte yükselişlerin devam edeceğini düşünüyor.

Her ne kadar Bitcoin’de olumlu hava görünse de yine zincir içi veriler incelendiğinde karlılık oranının ciddi şekilde arttığı ve oranın yüzde 95’lere ulaştığı belirtiliyor. Bu durumda da kâr satışları sebebiyle önümüzdeki günlerde bir miktar geri çekilme olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

İlgili Haber
Kripto Para Sektörünün Yüzde 95'i Karda: Peki Bu Tehlike Anlamına mı Geliyor?

Öte yandan tüm bu gelişmeler yaşanırken “SEC Başkanı’nın BTC’yi yasaklama gibi bir niyetimiz yok” açıklaması ve George Soros’un yatırım fonu olan Soros Fund Management’ın “bir miktar coinimiz var, çok değil” şeklindeki açıklama yapması fiyatın yukarı yönlü hareket etmesinde büyük etken oldu.

Grafik incelendiğinde ise BTC’nin 4 saatlik periyotta bir kanal içerisinde fiyatlandığı görülüyor. Bu aşamada fiyat için önemli direnç noktasının 55.500 dolar olduğu bilinirken, bu seviyenin kırılması 58.000 dolarlara kadar yükseliş getirebilir.

Yine destek noktası olarak ise 52.000 – 53.000 dolar seviyelerinin önemi ortaya çıkıyor. Bu seviyeler altında gelecek 4 saatlik kapanışlar düşüşleri derinleştirebilir.

Bitcoin 4 Saatlik Grafik Destek ve Dirençler

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu