blank
Haberler

Bitmain, Bitcoin Ağının Yüzde Kaçını Ellerinde Tuttuğunu Açıkladı

Dünyanın en büyük kripto para madenciliği şirketi olan Bitmain için, son dönemde Bitcoin ağının yüzde 51’ini kontrol etmeye yaklaştığı konuşulmaya başlanmıştı. Bu iddialar üzerine şirket bir açıklama yaptı.

Bitmain, birkaç büyük madencilik havuzuna hükmediyor ve ekipmanları bu havuzlara yönlendiriyor. Ayrıca bazı kişiler ASIC cihazlarının satışa sunulmadan önce aylarca çalıştırıldığı iddia ediyor.

Şirket yaptığı açıklamada; Bitcoin madencilik algoritması için, şirket 1,692.05 PH/s değerinde güce sahip olduğunu açıkladı. Bu rakam Bitcoin ağındaki toplam hesaplama gücüne bakıldığında yalnızca yüzde 4’lük bir oranı kapsıyor. Bitcoin toplam hash oranı (hesaplama gücü) şuan itibari ile 45,565.5 PH/s seviyelerinde. Bu veriler Bitcoin topluluğu tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Topluluk Bitmain’in elinde daha büyük bir işlem gücü olduğuna inanıyor.

Ayrıca bir başka iddia olan, cihazların satılmadan önce çalıştırıldığı iddiasını şirket kesin bir dille red etti.

Ethereum ağı için ise şirket, yalnızca 339 GH/s’lik bir güce sahip olduğunu ifade etti.  Ethereum’un toplam hash oranı, 292,711.4 GH/s olarak karşımıza çıkıyor.

Şirketin Ethereum madenciliği için ürettiği E3 modeli 180-205 MH/s arasında güç üretiyor. Yani şirketin Ethereum için verdiği verilerin doğru olması için 2000 den daha az Ethereum makinesi çalıştışması gerekiyor.

Şirket ayrıca her ay düzenli olarak, güç oranlarının hesaplanarak paylaşılacağını söyledi.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu