blank
BorsaHaberlerKripto Para

BitMEX’e Açılan Davada Sayısız Suçlama Yer Alıyor!

Mahkemeye sunulan suçlamalar arasında kara para aklamaktan elektronik dolandırıcılığa, lisanssız para aktarımından piyasa manipülasyonuna kadar pek çok iddia yer alıyor.

Seyşeller merkezli kripto para türev borsası BitMEX yeni bir davayla gündeme geldi. BMA LLC tarafından mahkemeye taşınan suçlamalar arasında kara para aklamaktan elektronik dolandırıcılığa, lisanssız para aktarımından piyasa manipülasyonuna kadar pek çok iddia yer alıyor.

16 Mayıs’ta Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesinde görülen davada BitMEX’in yanı sıra borsaya bağlı ana kurumlar ve operatörlere yönelik suçlamalar da yer aldı. Kurucu ortaklar Arthur Hayes, Samuel Reed ve Ben Delo’nun da aralarında yer aldığı gruba HDR Global Trading Limited de dahil.

Mahkemeye sunulan suçlamalarda borsanın ABD vatandaşlarına yüksek riskli ticaret hizmetleri sunduğu ve lisanssız şekilde 138 milyar dolarlık alım satım işlemi yapıldığı iddiaları da yer aldı. Söz konusu meblağın yüzde 15’ine yakınının ABD’li yatırımcılardan geldiği de iddialar arasında yer aldı. Bu da BitMEX’in ABD’de para aktarım şirketi lisansı olmadan günlük olarak yaklaşık 3 milyar dolarlık para aktardığını gösteriyor.

Borsayla bağlantılı HDR Global Trading’in Şeyseller’de listelenme sebebi olaraksa Şeyseller’de rüşvet vermenin ABD’ye oranla çok daha kolay olması gösterildi.

Toplam 100 sayfayı geçen iddia dosyasında BitMEX’te yaşanan sunucu problemlerinin ve sistemsel hataların kasten olduğu, bu anlarda borsanın belli alım satım emirlerini onaylama veya reddetme haklarını da elinde bulundurduğu güçlü iddialar arasında yer alıyor.

Bakalım bu dava sonrası BitMex’te durumlar nasıl şekillenecek?

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu