Ana SayfaHaberlerBlockFi Cephesinde Sular Durulmuyor: Morgan Creek, FTX'e Karşı Adım Atabilir!

BlockFi Cephesinde Sular Durulmuyor: Morgan Creek, FTX’e Karşı Adım Atabilir!

Takip et

Kripto para yatırım firması Morgan Creek Digital, sızdırılan bir yatırımcı görüşmesine göre, kripto lender’ı BlockFi’nin çoğunluk hissesini satın almak için yatırımcılardan 250 milyon dolar toplamaya çalışıyor.

Morgan Creek’in hızlı bir şekilde sermaye toplama planı, kripto para borsası FTX’in Salı günü sabahında BlockFi’a 250 milyon dolarlık kredi sağlamasının ardından geldi.

Morgan Creek Digital konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. Girişim hakkında bilgi sahibi olan bir kişi, BlockFi ayakta kalmak için mücadele ederken şirketin sermaye finansmanı sağlamanın yollarını araştıran çok sayıda risk sermayesi fonu olduğunu söyledi.

İlgili Haber
FTX'den Yeni Kripto Para Hamlesi!

FTX’in BlockFi’ı İflastan Kurtarması Durumunda Morgan Creek Gibi Yatırımcılar Zarar Görebilir

Aralarında Morgan Creek’in de bulunduğu BlockFi’ın mevcut hissedarlarının yatırımlarını telafi etme ihtimali riske girmişti.

Morgan Creek Digital yönetici ortağı Mark Yusko, sızdırılan telefon görüşmesinde “Bütün gün telefon görüşmeleri yaptım” dedi.

Yusko’ya göre FTX kredi yardımı teklifinin BlockFi’nin mevcut hissedarları için bir dezavantajı vardı: FTX’e BlockFi’yi “esasen sıfır fiyatla” satın alma seçeneği veriyordu.

FTX’in söz konusu opsiyonu kullanması halinde, yönetim ve hisse senedi opsiyonlarına sahip çalışanlar da dahil olmak üzere BlockFi’nin mevcut tüm hissedarları ve şirketin önceki girişim turlarındaki tüm sermaye yatırımcıları fiilen ortadan kalkacak.

Ancak Yusko, sızdırılan telefon görüşmesinde BlockFi kurucuları Zac Prince ve Flori Marquez’in şartları önceden kabul etmek için geçerli bir nedenleri olduğunu söyledi: BlockFi’nin aldığı birkaç acil finansman teklifi arasında, müşteri varlıklarını finansöre bağımlı hale getirmeyecek tek teklif FTX’inkiydi.

Başka bir deyişle, BlockFi FTX’i seçmezse, mevduat sahipleri geri ödeme alabilmek için yeni finansörün arkasında sıra beklemek zorunda kalacaklardı.

İlgili Haber
FTX'in Yardımının Ardından BlockFi, İlk Rahatlama Sinyalini Verdi!

BlockFi ile FTX Ön Anlaşma İmzaladı

BlockFi CEO’su Prince 21 Haziran’da attığı bir tweet ile şirketin FTX ile bir ön anlaşma imzaladığını duyurmuştu.

Yusko, sızdırılan görüşmede yatırımcılara FTX ve BlockFi’nin “kesin bir anlaşma imzalamaya muhtemelen üç gün uzaklıkta” olduğunu söyledi.

Bir BlockFi sözcüsü Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Hala anlaşmanın şartlarını müzakere ediyoruz ve şu anda daha fazla bilgi paylaşamıyoruz” dedi ve “Anlaşmanın şartları hakkında daha fazla bilgiyi daha sonraki bir tarihte kamuoyu ile paylaşmayı öngörüyoruz.” şeklinde ekledi. ​

Sızan görüşmede Yusko’ya göre, FTX’in kredi limitini uzattıktan sonra söz konusu opsiyonunu kullanması durumunda, yalnızca şirketin son finansman turunun en üst dilimindeki yatırımcılar paralarını geri alabilecek ve bu bile dolar bazında çok düşük bir seviyede olacak.

Bu durumun kötü etkileyecekleri arasında Morgan Creek de bulunuyor.

Morgan Creek, BlockFi’ın Çoğunluk Hissesini Satın Almak İçin Yatırımcılardan Fon Toplamaya Çalışıyor

Yusko sızdırılan görüşmede yatırımcılara şöyle dedi:

“Tek alternatif denk tutarda özsermaye toplamak ve biz de bunun üzerinde çalışıyoruz. Bunun %10’luk bir olasılık olduğunu söyleyebilirim ama sıfır değil.”

Görüşmede bir yatırımcının sorusu üzerine Yusko, Morgan Creek’in FTX ve Morgan Creek’in her ikisinin de sermayenin bir kısmını koyacağı bir “ara anlaşmaya” açık olduğunu söyledi.

Yusko, 100 milyon dolarlık bir çek yazabilecek potansiyel bir lider yatırımcının yanı sıra “ilgisini ifade eden” ve 50 milyon dolara kadar çek yazabilecek iki yatırımcıyla daha konuştuğunu belirtti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları