BorsaHaberler

Borsa İstanbul’da Bütün İşlemler Durduruldu

Borsa İstanbul (BIST), bütün işlemleri askıya aldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ile ilgili yaşanan değişim ve oluşan belirsizlik, Borsa İstanbul‘u da çok kötü etkiledi.

İlgili Haber
Türk Lirasının Sert Düşüşü, Türkiye'deki Bitcoin (BTC) Aramalarına Rekor Getirdi

Borsa, haberin sızdırıldığının iddia edildiği cuma günü çok sert bir düşüşle kapandı. Buna ek olarak 22 Mart Pazartesi günü de borsadaki düşüşler devre kesicileri aktif hale getirdi ve sert değer kayıpları devam etti.

Aynı gün içerisinde devre kesiciler ikinci kez devreye girse de yaşanan krizin etkisini azaltmaya yetmedi.

Borsa İstanbul’da Devre Kesiciler Yine Çalıştı

23 Mart itibarıyla ise Borsa İstanbul’daki bütün işlemler resmen durduruldu ve devre kesiciler yeniden ortaya çıktı.

Şu an için Borsa İstanbul’da hiçbir şekilde işlem yapılamıyor. BIST endeksi güne %5,4 düşüşle başladı ve anında devre kesiciler aktif hale geldi. Borsa İstanbul yönetimi ise 22 Mart tarihinde yaşananlardan sonra durumu değiştirmek için yeni bir adım attı.

23 Mart tarihinden itibaren BIST-50 endeksinde yer alan bütün  paylarda açığa satış işlemleri (short) yukarı adım kuralı (up-tick) uygulanarak açılabilecek. Söz konusu kural, bundan sonraki açığa satış işlemlerinde ilgili sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlemin fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilmesini hedefliyor.  Henüz açığa satış yasağı gelmese de bunun söz konusu düşüşü azaltabileceği tahmin ediliyor.

BIST-100 an itibarıyla ise 1.305 seviyesinden işlem görmekte ve düşüş sürüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu