AnalizBitcoinHaberlerOn-chain

Borsalardaki Bitcoin Miktarı Son 4 Yılın Dibinde: Bu Durum Fiyatı Nasıl Etkiler?

Bitcoin'in son günlerdeki fiyat hareketlerini analiz ettik.

ABD borsaları ile paralel hareket konusunda son zamanlarda rakor kıran Bitcoin, borsalardaki kayıplar ile birlikte düşüş yönlü hareketini sürdürüyor.

Özellikle 40.000 dolar seviyelerinde mücadele veren BTC, henüz bu seviye üzerine çıkamayıp 39.000 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Google gibi büyük teknoloji şirketlerinin geçen seneye göre daha az kâr açıklamış olması ve hisselerinin geriliyor olması BTC’nin de bundan olumsuz etkilenmesine sebep oluyor.

ABD dolar endeksinin de 103 seviyesi üzerine çıkması, tüm dünyada doların güçlendiğini ve riskli varlıklardan bir çıkış olduğunu gözler önüne seriyor.

Tüm bu olumsuz durumlardan etkilenen Bitcoin, her ne kadar düşüş yönlü hareket etse de aslında iyi seviyelerde tutunduğunu söylenebilir. Zira dolar endeksinin en son bu kadar yükseldiği 2020 Mart ayında Bitcoin, 3700 dolar seviyelerine kadar gerilemişti.

Pandemi kaynaklı olan bu kritik düşüş sonrası dolar endeksinin güç kaybetmesiyle Bitcoin de rallisine başlamıştı.

Borsadaki Bitcoin Arzı Rekor Seviyede Düştü!

Zincir içi verilere bakıldığında piyasa için olumlu gelişmelerin olduğu görülüyor. Glassnode verilerine göre borsalardaki toplam Bitcoin arzı 2.4 milyon adede kadar gerilemiş durumda. Bu gerileme son 44 ayın en düşük seviyesi olarak karşımıza çıkıyor.

Turuncu: Borsalardaki Arz Miktarını Gösteren Grafik

Borsalardaki arz miktarının düşüşü ise, özellikle büyük Bitcoin balinalarının ellerindeki BTC’leri satmamak üzere soğuk cüzdanlara çektiğinin bir göstergesi durumunda.

Fiyat ve arz dengesine baktığımızda ise fiyatın genellikle borsalardaki arz miktarı ile ters hareket ettiğini görüyoruz. Bu da tüm yaşanan olumsuz fiyat hareketlerine karşı balinaların BTC biriktirerek, piyasadaki satılmak üzere hazır bekleyen arz miktarının düşürdüğünü bizlere söylüyor.

Bu veri tek başına fiyat ile ilgili bir öngörü sağlamak için oldukça zayıftır. Tarihsel olarak bakıldığı zaman bazı seviyelerin oldukça önemli olduğunu görüyoruz. Bu sebeple aşağıdaki analize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Haber
Bitcoin'de Ölüm Kesişimi Var! Tarihsel Olarak Fiyatı Nasıl Etkiledi?

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu