AnalizBitcoinKripto Para

Bu Hafta Bu Gelişmeleri Mutlaka İzleyin: Bitcoin ve Altcoin Fiyatlarını Belirleyecek Gelişmeler – 5 Ekim

Bu hafta kripto para piyasalarını bekleyen büyük gelişmeler var.

Kripto para birimleri için 2020 yılının belki de en karışık ve en zor tahmin yapılabilecek zamanı bu hafta olacak. Washington’dan gelen haberler bir yana dursun tüm dünya coronavirüs belası ile büyük bir kriz ve bilinmezlik içerisinde. Aşı çalışmaları güven vermiyor ve tedavi bulunamıyor. Trilyon dolar değerinde ekonomik kayıplar her dakika daha fazla artıyor, hükümetlerin elindeki bütçeler borç alınarak arttırılıyor.

Dünya kısaca büyük bir kriz yaşıyor ve bu krizi Amerikan hükümeti başta olmak üzere hiçbir hükümet net olarak açıklamaktan yana değil. Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Bölgesi Merkez Bankası, FED ve diğer önemli kurumlar ise büyük kriz olduğunu gösteren hamlelerde bulunuyor.

Bu Hafta Bitcoin Ve Altcoinleri Etkileyecek Gelişmeler

Bu haftanın şüphesiz olarak en fazla kripto para birimlerinin fiyatını etkileyecek gelişmeleri arasında en önemli isimler ve konular yer alıyor.

Başkan Trump’ın Sağlık Durumu

ABD Başkanı Donald Trump bugün dünyanın açık ara en önemli ismi. Trump, coronavirüse yakalanmasının hemen ardından piyasalar %3’leri aşan oranlarda düşüşler yaşadı. Ancak bunda Trump’ın ekibinin “piyasalar kapandıktan sonra hastaneye gidiş planlayalım” demesinin büyük etkisi var. Aksi durumda piyasaların %10’ları aşan düşüşler yaşamasının mümkün olabileceği belirtiliyor.

Eğer ki bu hafta içerisinde ABD Başkanı Donald Trump’a bir şey olursa veya koma durumuna girerse bu durumda kripto para birimlerinin büyük düşüşlerine hazır olmak gerekiyor. Analistler, eğer Trump’ın coronavirüse bağlı ölümle son bulabilecek bir son yaşarsa bu durumda kripto paralarda tarihin en hızlı düşüşlerinin beklendiğine değinmekteler.

SON YAKLAŞIYOR: İngiltere Brexit Anlaşmalarını Görüşecek

15 Ekim’de AB ve İngiltere arasında son Brexit anlaşması üzerinden görüşmelerin başlaması bekleniyor. İngiltere’nin Brexit konusunda attığı adımlar tepki çekerken, özellikle İngiliz halkının elindeki kripto para birimi miktarının bu görüşmelere bağlı olarak artmasının veya azalmasının mümkün olabileceğinden söz edilmekte. Eğer görüşmeler olumlu geçerse bu durumun kripto para piyasalarında olumlu etkiler yaratmasının mümkün olabileceğine dair beklentiler giderek artıyor.

Ancak görüşmeler olumsuz geçerse bu durumda kripto para fiyatlarında düşüşlerin görülmesi bekleniyor.

Bitcoin Hash Oranı Verileri

Bitcoin zorluk seviyesinin son dönemde beklenmedik şekilde düşüşe geçtiği gözlemlendi. Bu çok büyük düşüş değildi ancak piyasalarda oldukça fazla şaşırtıcı gelişmelere sebep oldu. Madenciler bu düşüşü beklemediklerinden söz ederken önümüzdeki günlerde Bitcoin hash oranı (zorluk oranı) ne olacak merak konusu. Aynı zamanda bu merak kripto para birimi Bitcoin ve altcoinlerin fiyatını etkileyebilecek kadar küçük görünen ama büyük gelişmelerden bir tanesi.

Çok küçük bir düşüş olduğu için fiyata olumsuz yansımayacağı tahmin edilen hash rate oranı, genel olarak düşüş yaşadığı zaman BTC fiyatı da düşüş yaşıyor. Ancak bu kadar küçük değişimler göz ardı edilebilir.

Küresel Coronavirüs Gelişmeleri

Hiç şüphe yok ki bu hafta coronavirüs rakamlarında artışlar bekleniyor. Bazı Avrupa ülkelerinde rekorlar kırıldı. ABD’de vaka sayıları her gün fazla gelmeye devam ediyor.

Türkiye’nin geçtiğimiz hafta yaptığı coronavirüs vaka tanımlama açıklamaları DSÖ’den uyarılar gelmesine sebep oldu. Bu gelişmelerin ardından bu hafta 7 gün boyunca vaka, entübe ve ölüm oranlarının çok ciddi artış yaşaması durumunda piyasada kripto para fiyatlarının etkilenmesine dönük beklentiler bulunuyor.

Döviz Kuru Ve Altın

Yine ABD Başkanı Donald Trump’ın sağlık durumundan sonra güçlenen dolar kurunun bu hafta içerisinde büyük değer kazanması durumunda yatırımcıların kısa vadede kripto para birimleri yerine dolar kuruna geçiş yapabileceklerinden söz edilmekte.

Altın fiyatlarının buna bağlı olarak yükseliş yaşaması muhtemel görülürken bu türden bir durumda özellikle Bitcoin yatırımlarına ilginin azalmasının ve dolar ile altına ilginin artmasının mümkün olabileceği belirtiliyor.

Bitcoin (BTC) Teknik Analizi

Günlük periyotta grafiğe bakıldığı zaman BTC’nin 20 günlük hareketli ortalamaya (mavi çizgi) yakın bir seviyede fiyatlandığı ve burayı kırmaya çalıştığı görülüyor. Özellikle 10.720 dolar seviyelerine denk gelen bu seviye üzerindeki günlük kapanışlar 10.850 dolar direncinin test edilmesine ve 11.000 dolarların görülmesine sebep olabilir.

Destek seviyesi ise 10.500 dolar olarak karşımıza çıkarken bu seviyenin önemli bir seviye olduğu belirtiliyor. Bu seviye altındaki günlük kapanışlarla 10.400 (alttaki satı çizgi) dolar seviyesi kırılabilir ve 9800 dolar seviyeleri hızlı bir şekilde görülebilir.

Özellikle son zamanlarda bu aralıkta sıkışan BTC fiyatı altcoinler üzerinde de olumsuz etkiler doğuruyor. Bu sebeple altcoin yatırımı yapacak olanlar BTC hareketlerinin netleşmesinden sonra işlem yapmaları daha güvenli olabilir.

Bitcoin (BTC) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com’a özel olarak üretilmiştir. Haftalık gelişmeler adı altında servis edilmekte olup herhangi bir yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu