HaberlerKripto Para

Bu Merkez Bankası Kripto Para Regülasyonları İçin IMF İle Birlikte Çalışıyor!

Gürcistan Merkez Bankası başkanı kripto para regülasyon çalışmaları ile ilgili konuştu.

Kripto para birimlerinin artan benimsenmesi karşısında bu alanda regülasyon çalışmaları yapan ülkeler arasına Gürcistan da katıldı.

Gürcistan’ın yerel haber kaynağı “The Financial” ile röportaj yapan Gürcistan Merkez Bankası (NBG) başkanı Koba Gvenetadze, NBG’nin kripto para birimleri için düzenleyici bir çerçeve oluşturmak için çalıştığını açıkladı.

NBG’nin ülkedeki kripto para pazarını düzenleme planları olduğunu belirten Gvenetadze, bu konuda IMF yetkilileri ile de görüştüklerini söyledi.

“NBG Gürcistan’daki kripto para pazarını düzenlemeyi planlıyor. Bu bağlamda, Mali Eylem Görev Gücü gerekliliklerine uygun olarak kripto paralar ile ilgili mevzuat değişikliklerinin ilk taslağını geliştirdik.

Bu düzenleyici çerçevenin geliştirilmesinde Uluslararası Para Fonu (IMF )personelinin teknik yardımından da yararlanıyoruz.

Bu aşamadaki kripto taslağı, kripto piyasasındaki kurumlar için kayıt olma, lisans alma ve AML kontrol gereksinimlerini içeriyor.”

Söz konusu kripto para regülasyon çalışmalarının yürürlüğe girmesinden önce, NBG’nin bazı önlemler aldığına dikkat çeken Koba Gvenetadze finansal kurumların ülkede sanal varlık değişimi ve transfer hizmetleri sunmasının yasaklandığını hatırlattı.

“Bu yasak kapsamında sanal varlıklarla ilgili faaliyetler yürüten kişiler, finansal kuruluşlar tarafından yüksek riskli müşteriler olarak sınıflandırılmalı ve uygun önleyici tedbirlere tabi tutulmalıdır.”

Röportaj esnasında Gvenetadze’ye Gürcistan’daki kripto paraların tahmini hacmi sorulduğunda NBG başkanı şu cevabı verdi:

“Kripto para sektörü ülkede halen regüle edilmediği için bu konuda kesin verilere sahip değiliz.

Ancak, Eylül 2020’de yayınlanan Gürcistan’ın Beşinci Tur Karşılıklı Değerlendirme Raporu, döviz işlem hacminin ayda 3.5 – 5 milyon GEL (1- 1.5 milyon Euro) arasında olabileceğini gösteriyor.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu