bybit banner
bybit banner
Kripto HaberleriBitcoinCIA, Kripto Paralarla İlgili Proje Başlattı!

CIA, Kripto Paralarla İlgili Proje Başlattı!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bir çok suçun işlenmesi sırasında kripto para birimlerinin kullanılması, ülkelerin güvenlik güçlerinin de bu alanla ilgili kendilerini geliştirmesine neden oldu. Suçla mücadelede, kripto para birimlerinin sağladığı gizliliğin üstesinden gelmek için pek çok proje geliştirilirken, ABD istihbarat servisi CIA de çalışmalarına hız verdi.

Wall Street Journal’da yayınlanan habere göre, CIA kripto para birimleri ile ilgili bir kaç proje oluşturdu.

CIA direktörü Bill Burns’ün açıklamalarına atıf yapılan haberde, kripto para birimlerinin yaygınlaşmasının ardından suç çetelerinin saldırılarını ölçeği, sayısı ve yöntemlerinin genişlediği belirtildi.

Haberde ABD Merkezi İstihbarat Teşkilat CIA’in bu suç ve suçlularla mücadelede etkin olmak ve istihbarat toplamak için bazı projeler geliştirdiği belirtildi. Ancak projelerin detayları paylaşılmadı.

Kripto para birimlerinin aracı kullanılması suretiyle işlenen suçlar bir süredir ülkelerin gündeminde.

Özelikle büyük operasyonel faaliyetlerin engellenmesi ve fidye isteyen korsanların sonrasında izlerini kaybettirmeleri ülkeler nezdinde can sıkıcı oluyordu. Büyük bir petrol boru hattının faaliyetlerinin engellenmesi sonrası ABD, en üst düzeyde güvenlik önlemleri almak için faaliyetlerini hızlandırdı.

CIA’nin en yetkili ağızdan kripto para birimleri ile ilgili projeleri olduğunu söylemesi bazı dedikoduları da alevlendirdi. Zira Bitcoin’in CIA tarafından icat edildiğini düşünen hatırı sayılır bir kesim var.

CIA’in kripto paralara çok uzak olmadığı zaten biliniyordu. İsviçre’li kriptografi şirketi Crypto AG’nin yıllarca CIA ve Alman istihbaratının kontrolünde olduğu geçtiğimiz yıl ortaya çıkmıştı.

Bunun yanı sıra CIA eski başkanı Michael Morell, suçluların takip edilebilmesi için Bitcoin’in bir nimet olduğunu ifade etmişti.

“Basitçe söylemek gerekirse, blockchain analizi suçla mücadelede ve istihbarat toplamada etkili bir araçtır.”

Morell bu yaklaşımının, yasadışı oyuncuları Bitcoin’den uzaklaştıracağını ifade etmişti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları