Bitcoin MadenciliğiHaberler

Çin Baskılarını Sürdürürken Madencilik Alanındaki Lider Ülke ABD, Giderek Güçleniyor

Çin'den gelen göç dalgası hala bitmiş değil.

Çin’deki yasakların ardından dünya çapında baş gösteren kripto para madenciliği göçü hala devam ediyor. Birçok büyük şirket kendilerine çoktan yer edinse de küçük çaptaki birçok madencilik şirketi hala arayışlarını sürdürüyor.

Diğer birçok ülke gibi ABD’li eyaletler arasında da bu göçten daha fazla pay alabilmek için kıyasıya bir rekabet söz konusu.

Herkes bu pastadan pay kapma yarışında çünkü kripto madenciliği milyarlarca dolarlık ek yatırım anlamına geliyor.

Eldeki son veriler ise şimdilik bu yarışın kazananının New York olduğunu söylüyor. Öte yandan Amerika’daki Bitcoin madencilerinin çoğu New York, Kentucky, Georgia ve Texas’ta konuşlanmış durumda.

Kripto para madenciliğinin ABD’ye kaymasının en büyük sebebi ise Çin’in bu konuda madencilere uyguladığı yasaklar.

Çin’de Son Durum

Çin’deki baskı süreci halihazırda devam ederken doğudaki Jiangxi eyaletindeki Ganzhou’nun yerel işletmeler üzerindeki kontrol ve denetimleri de artarak sürüyor. Bölgedeki yerel yönetim şehirdeki kripto para madenciliği ve ticaretini çökertmek için teyakkuz halinde.

Yerel baskı, 24 Eylül’de Çin genelinde kripto endüstrisine yönelik şekilde gerçekleşen yasakların izinde devam ediyor.

Merkez bankası eylül ayında yaptığı bir açıklamada Çin’in kripto para birimlerinin “spekülatif doğasını” defalarca eleştirdiğini ve bunun “kara para aklama, yasa dışı bağış toplama, dolandırıcılık ve saadet zinciri gibi suç faaliyetleriyle sonuçlandığını” yineledi.

ABD Açık Ara Önde!

Öte yandan Çin’in kripto varlığı, ülkenin eylül ayındaki yasağından önce küçülmeye başlamıştı.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi tarafından derlenen Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’nin son verilerine göre ABD, Çin’in kripto para madenciliğindeki lider konumunu çoktan sollamış durumda.

Ağustos ayı sonunda ABD, nisan ayı sonundaki %16,8’lik önemli bir dalgalanmayı temsil eden küresel hashrate payının %35,4’ünü oluşturdu.

Foundry USA’in verilerine göre ise ABD’de Bitcoin işlemci gücü oranının %19,9’u New York’ta, %18,7’si Kentucky’de, %17,3’ü Georgia’da ve %14’ünü ise Teksas oluşturuyor.

Bununla birlikte Teksas’taki düşük elektrik maliyetleri sebebiyle Teksas’a yönelik göç dalgasının daha da artması bekleniyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu