BitcoinHaberler

Çin Uyruklu İki Kişinin Kara Para Aklayarak 250 Milyon Dolar Değerindeki Kripto Parayı Çaldığı Ortaya Çıktı!

İkilinin Temmuz 2018'den geçen senenin nisan ayına kadar sayısız siber suça karıştığı iddia ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı Çin uyruklu iki kişiyi milyonlarca dolar değerindeki kripto parayı aklamakla suçladı. Adlarının Jiadong Li ve Yinyin Tian olduğu öğrenilen iki zanlının 2007 yılından beri faaliyet gösteren Lazarus adlı hacker grubuyla bağlantısı olduğu düşünülüyor.

Suçluların bir nevi lisanssız para aktarım firması görevi gördüğü ve para karşılığında sanal paraları Amerikan doları, Çin yuanı ve iTunes hediye kartına dönüştürmek suretiyle akladıkları öğrenildi. İkilinin 100 milyon dolardan fazla Bitcoin’i çeşitli bankalara aktardıkları ve birden fazla kripto para borsasına kayıtlı hesapları olduğu da öğrenilenler arasında. Söz konusu suçlular 2018’in Temmuz ayından 2019’un Nisan ayına kadar yürüttükleri kara para aklama eylemlerini gerçekleştirerek 250 milyon dolar değerindeki kripto parayı ceplerine indirmeyi başarmışlar.

Ancak siber suçlular ne kadar profesyonel olursa olsun ABD Hazine Bakanlığının dünkü toplantısında Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in de belirttiği gibi kripto paraların bahsi geçen suç eylemlerinde kullanılması konusunda asla taviz verilmeyeceğini belirtiliyor.

İlgili Haber
ABD Hazine Bakanlığı ve Milli Gelirler Dairesi Kripto Paraları Masaya Yatırıyor
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu