Kripto HaberleriHaberlerÇin'in Başı Kripto Dolandırıcılarıyla Dertte!

Çin’in Başı Kripto Dolandırıcılarıyla Dertte!

Takip et

Çin emniyet güçlerinin başı şu sıralar kripto para dolandırıcılıklarıyla dertte. Ülkede yaşanan son olay sözde bir Filecoin madenci saadet zinciriyle alakalı. Emniyet güçleri ponzi planına yaptıkları baskında 400 milyon yuan (62,5 milyon dolar) değerindeki kripto varlığı ele geçirdiler.

Çin polisi, Şanghay merkezli Filecoin madenci üreticisi IPFSUnion ile ilişkili ponzi planları yürüttükleri iddia edilen 31 kişiyi tutukladı.

Baskında ETH, USDT ve FIL de dahil olmak üzere çok sayıda kripto paraya el kondu. Söz konusu şüpheliler Şanghay, Wuhan ve Shenzhen’de tutuklandılar.

IPFSUnion Hakkında

IPFSUnion, toplam etkili depolama gücüne sahip en iyi 10 Filecoin madencilik firmasından biridir ve ayrıca madencileri ve bilgi işlem gücünü doğrudan veya distribütörler aracılığıyla son kullanıcılara satmaktadır.

Öte yandan ilgili soruşturmada Çin polisine soruşturma için veri sağlayan şirketin yaptığı açıklamaya göre söz konusu kişiler, ekipmanlarını yasa dışı yollardan temin etmişler ve dolandırıcılık faaliyetlerini bu şekilde yürütmüşler.

Bununla birlikte IPFSUnion’un doğrudan bir saadet zincirine dahil olmakla mı yoksa distribütörlerinin var olmayan ekipmanları aşırı satmasına izin vermekle mi suçlandığı da henüz netlik kazanmış değil.

Olayın Geçmişi 2018’e Dayanıyor

Ancak Filecoin madencilerine dayanan Saadet zinciri, Protocol Labs’in bir önceki yıl ilk coin teklifinde 200 milyon dolar toplamasının ardından 2018’den bu yana Çin’de yayınlaşmış haldeydi.

Protocol Labs, her ne kadar Filecoin’in testnet ve mainnet’ini 2020’de piyasaya sürmeden önce, ağda birçok yenilik yapmış olsa da bazı Çinli firmalar ve brokerler, farkında olmadan yatırımcılara subpar veya sahte Filecoin madencilik ekipmanı satmak için bu bilgi boşluğundan yararlandı.

Olayın ardından Protocol Labs, yatırımcıları herhangi bir madencilik ekipmanı satışıyla ilişkisi olmadığı konusunda uyarmak için 2018’de dolandırıcılıkla mücadele açıklaması yapmak zorunda kalmıştı.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları