HaberlerKripto Para

Çin’in Dijital Yuanı ABD Dolarına Tehdit mi? Bu Konuda FED Ne Düşünüyor?

Coinbase CEO'su Brian Armstrong'un bir süre önce FED Başkanı ile katıldığı toplantıda neler konuşuldu?

Dünya ekonomi tarihine bakıldığında Lidyalılar madeni parayı üretip kullanan ilk devlet olarak karşımıza çıkar. MÖ 7. yüzyıla dayanan bu olaydan sonra ise Çinliler de bir ilke imza atar ve bundan yaklaşık bin yıl önce ilk kağıt parayı tedavüle sunarlar. Şimdilerde ise madeni ve kağıt paraların yerini yavaş yavaş dijital paralar almaya başlamış durumda.

Dünyanın önde gelen devletleri ise değişen dünya düzeninde pastadan pay kapma yarışını sürdürüyorlar ancak Çin bu konuda yine bir adım önde. Öyle ki dünya üzerinde kendi yerli parasını dijital ortama aktaran ilk ülkelerden biri Çin oldu.

Çin Hükümeti’nin bu adımı atmasındaki en önemli neden kuşkusuz kendi ulusal parasının dünya üzerindeki kullanımını artırmak ve doların baskınlığını azaltmak. Dünya ekonomisinde dönen paranın %88’inin ABD doları, %4’ünün ise Çin yuanı olduğunu hesaba katarsak bu platformda söz sahibi olmak isteyen Çin’in ilk dijital para deneyimini hayata geçirmiş olmasına şaşmamak gerekir.

Bundan yaklaşık 1 buçuk ay önce -11 Mayıs 2021 tarihinde- CBDC’leri (merkez bankası dijital parası) ve kripto paraları masaya yatıran FED Başkanı Jerome Powell, Temsilciler Meclisi’nin eski başkanı Paul Ryan ve Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un gizli bir toplantı yaptığı ve söz konusu toplantının yarım saat kadar sürdüğü 2 gün önce gündeme gelmişti.

11 Mayıs’ta böyle bir toplantının yapıldığı kamuoyuna yansımamıştı ancak görüşmenin detayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

İlgili Haber
Bitcoin'deki Çöküşten Kısa Süre Önce Fed Başkanı Coinbase CEO'suyla Görüşmüş!

Armstrong’un 15 Mayıs’ta -toplantıdan sonra- attığı tweetlerin satır aralarını okumak şimdi daha da anlamlı. Öyle ki ünlü CEO o gün attığı tweetlerde o haftanın çoğunu DC’de Kongre üyeleri ve çeşitli federal kurumların başkanları ile birlikte geçirdiğinden, CBDCler hakkındaki görüşlerini paylaştığından, toplantıya katılan önde gelen isimlerin kripto paralar hakkındaki haklı şüphelerini açıklığa kavuşturmaya çalıştığından, ABD’deki düzenleyicilerden ve Çin Merkez Bankası dijital para biriminin ABD doları için bir tehdit unsuru olabileceğinden bahsetmişti.

Öte yandan ünlü CEO, ABD’nin CBDC çıkarma noktasında elini çabuk tutması konusundaki inanıcını sürdürürken toplantıdan kısa bir süre sonra ABD’nin bir CBDC uygulama araştırması yapacağı bilgisini de paylaşmıştı. Nitekim Powell da mayıs ayında yaptığı bir açıklamada bu bilgiyi doğrulamıştı.

Önemli olanın CBDC’yi doğru bir şekilde yürütmek olduğunun altını çizen Powell, CBDC’yi çıkaran ilk ülke olmayı anlamlı bulmadıklarını da belirtmişti. Ancak görünen o ki FED cephesinde de Çin, ABD doları için ciddi bir tehdit olarak görülüyor ve ABD bu konuda elini çabuk tutmazsa Armstrong söz konusu endişelerinde haklı çıkacak gibi görünüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Dünyanın dijital paraları belirlendi artık btc ety ve diğerleri cinin kendi cıkardıgı yuanı kendi kullansın bizim ihtiyacımız yok bedava verse yuan almam . Eteryum benim en sevdiğim . Cine ambargo….

Anonim

Çin çok üzülecek buna


Başa dön tuşu