Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD’ye Yönelik Yeni Talep: Yaptırımlar Kalkacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden arasındaki görüşmede Türkiye'deki yaptırımlar ele alındı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın bugünkü ajandası hiç olmadığı kadar doluydu.

Rusya ve Ukrayna görüşmeleri, Azerbaycan lideri Azerbaycan lideri Aliyev ve ABD Başkanı Biden ile görüşmeler yapan Erdoğan, oldukça meşgul bir gün geçirdi. Günün sonunda verilen mesaj ise TL’nin gidişatı açısından oldukça önemli.

Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile 45 dakikaya yakın telefon görüşmesi yaptı. Söz konusu görüşmede nelerin ele alındığı resmi olarak ele alınmasa da Erdoğan kritik bir açıklamada bulundu.

Erdoğan, S-400 krizi nedeniyle Türkiye’ye uygulanan yaptırımlarla ilgili bir talepte bulundu. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta arabuluculuk rolü üstlenen ve Türkiye’nin bölgedeki önemini vurgulayan Erdoğan, Biden’ın Türkiye’ye yönelik yaptırımları kaldırmasını talep etti.

TL’de Değişim Görülebilir mi?

F-35 uçakları ile ilgili bir talepte bulunulmazken daha önce reddedilen F-16 uçaklarının modernizasyonunun da talep edildiği aktarılıyor. Erdoğan buna ek olarak söz konusu talebin en kısa sürede giderileceğini beklediğini de aktardı.

Biden veya Beyaz Saray tarafından konu hakkında bir açıklama yapılmasa da piyasa kulislerinde olası bir değişim konuşulmaya başlandı. ABD Doları son 24 saat içerisinde TL karşısında %1,54 değer kazandı.

TL’nin değer kaybı bugün devam ederken Biden cephesinden gelecek olumlu bir haber, her şeyi değiştirebilir.

Özellikle Federal Rezervin faiz kararını açıklamasına az bir süre kala böyle bir iyileşmeye ihtiyaç duyulmakta.

İlgili Haber
Bitcoin'de Gözler FED'in Faiz Kararını Etkileyecek Bu Veriye Çevrildi!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu