BitcoinHaberlerKripto Para

Bitcoin’de Gözler FED’in Faiz Kararını Etkileyecek Bu Veriye Çevrildi!

ABD'de enflasyonun konuşulacağı bir haftaya giriyoruz.

Bitcoin‘de ve piyasalarda hem Rusya-Ukrayna savaşının hem de FED’den gelen açıklamaların fiyatlandığı zor bir dönemden geçiyoruz.

Rusya ve Ukrayna arasındaki sıcak çatışmalar, Rusya’ya yönelik sert ekonomik yaptırımlar gelmesine neden oldu. Bu yaptırımların küresel ekonomiler üzerinde nasıl bir etki doğuracağına ilişkin belirsizlik riskli varlıkların fiyatlarını baskılamaya devam ediyor.

ABD borsaları ile korelasyonunu devam ettiren Bitcoin‘de riskli varlıklarla birlikte düşmeye devam ediyor.

Pozitif Haberler Fiyatlanmıyor

Rusya’ya yönelik son yaptırımlar ödeme devlerinden geldi. American Express, Mastercard, Paypal ve Visa Rusya’daki operasyonlarını sonlandırma kararı aldı.

Bu noktada Bitcoin iyi bir ödeme alternatifi olarak ortaya çıksa da fiyatlama anlamında hikayenin güçlendirilemediğini ve bekleneni sunamadığın görüyoruz.

Hem savaşın getirdiği belirsizlik hem de Mart ayında FED’in yapacağı faiz artırımı risk iştahını kapatmışa benziyor.

Gözler FED’de

Bildiğiniz üzere FED 15-16 Mart tarihlerinde FOMC toplantısını gerçekleştirecek ve 16 Mart tarihinde faiz kararını açıklayacak.

FED’in faiz artırımına kesin gözüyle bakılırken, ne kadarlık bir faiz artırımı yapılacağı tartışılmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Senato’da konuşan Powell, 25 baz puanlık bir artışın sinyalini verse de enflasyon rakamlarında yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda bu oranın da artabileceğini söyledi.

Bu Hafta Enflasyonu Konuşacağız

Şimdi gözler FED’in faiz kararını açıklayacağı toplantı öncesi son enflasyon verisine çevrildi. Bu hafta Perşembe günü TSİ 16.30’da ABD’nin yıllık ve aylık TÜFE oranları açıklanacak.

Beklenti ABD’de TÜFE’nin aylık 0.8’lik bir artışla, yıllık enflasyonun %7.9 olarak açıklanması yönünde.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu