Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Önemli Ekonomik Önlem Paketi Açıklaması!

Erdoğan'ın mevduat açıklaması TRY'deki durumu değiştirdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün katıldığı canlı yayında ekonomiye dair çok kritik açıklamalarda bulundu. Erdoğan, özellikle vatandaşın devamlı olarak döviz alımı yapmasına yönelik bir strateji geliştirdiklerini vurgulayarak yeni girişimi açıkladı:

TL’ye Yönelik Mevduat Hamlesi

Vatandaşlarımızın bankadaki TL varlığının mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edebilecek. Eğer kur getirisi, mevduat kazancının üstünde kalırsa aradaki fark doğrudan vatandaşa ödenecek. Bu kazanç stopaj vergisinden de muaf olacak.”

Erdoğan’ın açıklamasında dikkat çeken nokta ise vatandaşların bankadaki TL varlığının mevduat kazancının, kur artışının getirisinden düşük olması durumunda bunun direkt olarak devlet tarafından karşılanacağı oldu.

Bu da bir vatandaşın bankadaki parasının mevduat getirisinin, kur artışına yenilmesi durumunda zararın direkt hazine tarafından karşılanacağı anlamına gelmekte. Bu kazançtan hiçbir stopaj vergisi alınmayacağı haberi de TL’ye yönelik yatırımı teşvik etmeye yönelik gibi gözüküyor.

ABD dolarının bu konuşma öncesinde 18,23 seviyesine kadar çıktığı biliniyor. Bu haberin açıklanması ile ise kripto para borsalarındaki USDT/TRY fiyatında 15,65 seviyesine kadar sert düşüşler yaşandı. An itibarıyla Türkiye’deki geleneksel piyasalar kapalı olsa da ABD dolarının 17,40 seviyesinde sabitlendiği görülmekte.

Söz konusu açıklama şu an için ABD dolarının yükselişinde günlerden sonra ilk defa böylesine sert bir düşüş yaşattı ancak bunun asıl etkisi yarın piyasalar açıldığında belli olacaktır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
3 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
İ.E

Doların düşmesine üzüleceğimi hiç düşünmezdim. Düşünsenize aradaki fark nereden ödenecek. Devlet hazinesinden ödeyecek. Kasada zaten para yok iyice kurutacaklar. 1970 de yapmışlardı en son bunu sonrasında ne oldu ortada. Kısa vade çözümü ile bir yere varılamaz

Anonim

Erdoğan a güvenmiyorum. Bugüne dek verdiği hiçbir sözü tutmadı. Dün akşamki TÜSİAD a yanıt esnasında gözlerindeki öfke ve kin kendine muhalif milletin her kesmine bakışı. Tehdit ve korku ile Türk insanında tarihte kimse başarı elde edemedi. Birgün elbet rüzgar tersine esecektir.

Ahmet

Kesinlikle katılıyorum her konuştuğunda dolar önce 2adım geri atıyor sonra 5adım ileri fırlıyor. Çaresizliğin kaynaklanan çırpınışlar bunlar. Yarın piyasalar açıldığında herşey eski tas eski hamam. Ama bu açıklama mitinglerde ve her konuşmada başarı olarak ısıtılıp ısıtılıp sunulacaktır. Kısacası dolar tlyi katletmeye erdoğanda kahraman gibi görünmeye devam edecektir.


Başa dön tuşu