AltcoinEthereumHaberler

DeFi Dünyasında Ethereum Kan Kaybetmeye Devam Ediyor: Hangi Altcoinler ETH’nin Yerini Alıyor?

DeFi sektörünün kurucu altcoin ekosistemi Ethereum'un piyasadaki hakimiyeti kaybetmeye başladığı kaydedildi.

CoinMarketCap tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, dünyanın en büyük altcoini Ethereum; Uniswap, Compound, Yearn Finance ve diğer DeFi rakiplerine karşı hakimiyetini kaybetmeye başladı.

Dijital varlıklar endüstrisindeki ilk akıllı sözleşmeler ürünü olan Ethereum, 2017 yılından bu yana ve özellikle de 2021 yılında büyük bir popülerliğe ulaşmıştı. Ancak sektörün gelişimiyle birlikte piyasada daha az işlem ücreti, daha fazla potansiyel ve daha kolay giriş sunan alternatif çözümlerin sayısı arttı.

Ethereum’un DeFi Hakimiyeti Yüzde 55’e Geriledi

2021 yılı Mart ayı ile karşılaştırıldığında Ethereum, piyasadaki %84’lük hakimiyetinin yaklaşık olarak %29’unu kaybetti ve %55’e gerileidi. ETH ekosistemindeki zayıf noktalara karşı bazı üstünlükleri bulunan diğer DeFi ekosistemleri ise aynı zaman diliminde güç kazandı.

ETH’nin en büyük rakiplerinden olan, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e ait BNB zinciri, toplam kilitli değer olarak 30 milyar dolarda zirve yaptı. Bu yazının yazıldığı anlarda ise BNB zinciri üzerinde 11 milyar dolar bulunuyor.

ETH rakiplerinden güç kazanan isimler arasında bir diğeri de 2020 yılı Eylül ayındaki DeFi çılgınlığından hemen önce piyasaya sürülmüş Avalanche (AVAX) oldu. 2021 yılı yazından sonra Avalanche’in toplam kilitli değeri ve piyasa değeri tavan yaptı.

İlgili Haber
Cardano (ADA) Kurucusu Charles Hoskinson, Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin'e Sataştı!

Son olarak ise, “ETH katili” olarak piyasaya sürülmüş Solana ağı da bu amacını gerçekleştirmek için ilk başlarda başarılı yol alıyordu. NFT çılgınlığı sırasında ETH’nin artan kullanıcı talebi karşısında işlem ücretlerini çok yüksek seviyelere çıkarmasıyla birlikte SOL ağı da bundan faydalanmıştı. SOL, aynı fonksiyonu daha düşük işlem ücretleriyle yapmayı vaat ediyordu.

Zirve noktasında 78 milyar dolar piyasa değerine kadar tırmanan SOL, sürekli olarak kesintiye uğraması ve diğer teknik sorunlar nedeniyle kullanıcı kaybetti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu