HaberlerLitecoin

Dikkat! Litecoin’e (LTC) Bu Özellik Gelirse Borsalardan “Delist” Edilebilir!

MimbleWimble güncellemesi Litecoin için risk oluşturur mu?

Yakın zamanda borsalardan gelen “delist” haberleri bir çok yatırımcının canını yaktı. Özellikle Ripple’a SEC tarafından dava açılmasıyla başlayan delist süreci, XMR, DASH, ZEC ve GRIN’e kadar ulaştı.

Bittrex yakın zamanda yaptığı bir duyuruyla, gizlilik coinleri olarak bilinen XMR, DASH , ZEC ve GRIN’i listeden çıkaracağını duyurdu.

İlgili Haber
Son Dakika! Bittrex XMR, ZEC ve DASH'ı Delist Etme Kararı Aldı

Bu olay sonrası “borsalar ve ABD’deki düzenleyiciler, kara para aklama ve vergi kaçakçılığını önlemek amacıyla gizlilik coinlerinin üzerine daha fazla gider” endişesi yaşayan yatırımcılar, gizlilik coinlerine mesafeli yaklaşmaya başladı.

Yakın zamanda Litecoin’e gizlilik güncellemesi geleceğinin duyurulması da Litecoin (LTC) yatırımcılarını tedirgin etti. Ekim ayında yapılan duyuruda, ağa gelmesi planlanan MimbleWimble güncellemesi, kullanıcıların işlemleri ve kullanıcı kimliklerini gizlemelerine olanak tanıyan, Litecoin’in birincil zincirine uzantı blokları uygulayacak bir güncellemeydi.

Litecoin’de Delist Riski Var mı?

Bu olaylardan sonra herkesin aklına “yapısı itibariyle Bittrex tarafından delist edilen GRIN’e benzerlik gösteren güncelleme, Litecoin için böyle bir risk doğurur mu?” sorusu geldi.

MimbleWimble güncellemesi isteğe bağlı olan bir özellik olduğundan, muhtemelen borsaların delist radarına takılmayacaktır. Bu konuda açıklama yapan Litecoin Vakfı direktörü David Schwartz; “Litecoin Grin’den farklı. Grin, Mimblewimble üzerine inşa edilirken, Litecoin üzerindeki Mimblewimble, bir uzatma bloğu olarak bir “tercih özelliği” olacak. Bu açıkça farklı ve Litecoin blok zinciri orijinal durumunu koruyor.” dedi.

Litecoin’in Mimblewimble uygulamasından sorumlu David Burkett, Litecoin’in gerçek bir gizlilik jetonu olmayacağını, ancak daha iyi bir değişim özelliği sağlamak için ek bir gizlilik katmanı içeren bir değişim aracı olduğunu açıkladı. Burkett’e göre Litecoin’i bu gerekçe ile listeden çıkarmak “aptalca” olurdu.

Her ne kadar Bittrex, Binance ve Coinbase ile karşılaştırıldığında nispeten küçük ve düşük hacimli bir borsa olsa da gizlilik coinlerine yönelik geçmişteki delist haberleri de bu endişeyi körüklüyor. Bittrex’e ek olarak, OKEx Korea ve Upbit gibi Asya borsaları, gizlilik odaklı kripto para birimlerini platformlarından kaldırdı. ABD merkezli borsa Shapeshift de öyle. Ek olarak, Avrupa borsası Bitbay, Monero’yu listeden çıkardı.

Litecoin geliştiricileri doğru söylüyorsa, Litecoin’in isteğe bağlı gizlilik özellikleri listeden çıkarılma olasılığını azaltır. Ancak Litecoin henüz Mimblewimble’ı piyasaya sürmediğinden, borsaların bunu bir risk olarak görüp görmeyeceği belirsizliğini koruyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu