AnalizBitcoinEkonomiHaberler

Dolar Endeksi Hızla Yükseliyor! Bitcoin’e Etkisi Ne Olacak?

Dolar piyasalara hükmetmeye hazırlanıyor.

Doların diğer ülke para birimleri karşısındaki değerini gösteren Dolar Endeksi (DXY), son günlerde FED’den gelen açıklamaların etkisiyle yükselişe geçti. FED’in varlık alımlarını azaltmayı tartıştığını açıklamasının ardından yükselişinde ivme kazanan Dolar önemli bir direnç bölgesini geçti.  Varlık alımlarının azaltılması faiz artırımının öncü sinyali olarak değerlendiriliyor.

DXY grafiği doların güçlenmeye hazır olduğunun sinyalini verirken piyasalardaki endişede artmaya başladı. VIX uzun süre sonra yeniden 20’li seviyelerin üzerine çıktı.

DXY’nin Bitcoin’e ve Kripto Paralara Etkisi Ne Olacak?

Bu konuda daha önce bir analiz paylaşmıştık.

Gelin birde Kripto Mevsimi adlı hesabın perspektifinden konuya bakalım:

Kaynak: @kriptomevsimi

“Dolar endeksi ve BTC arasındaki ters korelasyonlu ilişkiyi daha öncelerde anlatmıştım. Yukarıdaki grafik DXY yani dolar endeksine ait. 26 temmuz tarihinde golden cross gerçekleştirdi 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalar ve güçlenme eğiliminde bir endeks çıkıyor karşımıza. Resimde sırasıyla 2018 den beri Death Cross ve Golden Cross günlerini işaretledim.

DXY’nin Death Cross ve Golden Cross yaşadığı 2018 yılındaki tarihleri alttaki BTC grafiğinde işaretledim.

Kaynak: @kriptomevsimi

Aynısını Kripto piyasasının 2020-2021 döngüsü için de işaretledim.

Kaynak: @kriptomevsimi

Grafiklerin ne anlatmak istediğini özetleyen analist şu ifadeleri kullandı: “Dxy için boğa başlangıcı, kripto için ayı teyidi”

*yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Haber
Dikkat: Ayı Çıkabilir! Bitcoin'de Tarih Tekerrür Ediyor!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu