EkonomiHaberler

Doların Ateşi Sönmüyor! Yeni Merkez Bankası Başkanı Faiz İndirimi Hakkında Konuştu!

Yeni Merkez Bankası Başkanı'nın Açıklamalarını Aktardık.

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası Başkanlığı’nda yaşanan değişiklik yurt içi piyasalarında sert dalgalanmalar yaşanmasına neden oldu. Bist tarihinde ilk defa genel endekse devre kesici uygulanmak zorunda kalındı.

Uzmanlar piyasaların bu kadar büyük tepki vermesinin nedenleri arasında görevden alınan Naci Ağbal’ın yabancı yatırımcı gözündeki kredilibitesinin yüksek oluşu gösteriyor.

Naci Ağbal’ın sıkı para politikasını şeffaf şekilde uygulamasından memnun olan yatırımcılar TL varlıklara yöneliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüksek faiz karşıtı oluşu bilindiği için Ağbal’ın önden yüklemeli faiz artışları “bağımsız bir merkez bankası” izlenimi veriyordu.

Değişiklik sonrası göreve getirilen Şahap Kavcıoğlu’nun faiz ve sıkı para politikası konusunda Ağbal ile aynı görüşte olmadığı algısı piyasalarda tedirginlik oluşturdu.

Kavcıoğlu’nun eski köşe yazılarını inceleyen uzmanlar yatırımcıların “yeni dönemde bir faiz indirimi gelebilir” korkusuyla TL varlıklardan çıkış yaptığını bununda doların yükselmesine neden olduğunu belirtti.

Bloomberg ile bugün röportaj yapan Kavcıoğlu “Nisan veya sonraki aylarda PPK kararıyla ilgili hemen faiz indirilecek şeklindeki önyargılı yaklaşımı doğru bulmuyorum.” dedi.

%5 enflasyon hedefine sıkı sıkıya bağlı olduklarını belirten Kavcıoğlu, “Merkez Bankası para politikası araçlarını günün şartlarına göre bağımsız şekilde kullanmaya devam edecektir.” dedi.

Kavcıoğlu’nun açıklamaları piyasaların ateşini söndürmeye yetmedi. Güne 8 TL seviyelerinden başlayan dolar gün içinde 8.18 TL seviyelerine kadar yükseldi. Uzmanlar, Kavcıoğlu’nun açıklamalarına rağmen faiz indirimi olasılığının fiyatladığını düşünüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu