AltınBitcoinHaberlerKripto Para

Dünyada Bir İlk! Hem Altın Hem Bitcoin’e Dayalı ETP Listelendi!

Yatırımcıların hem altına hem Bitcoin'e yatırım yapmalarına izin veren ETP'yi piyasaya sürüldü.

Bitcoin (BTC) ile altın arasında yıllardır süregelen bir yarış vardı. Bazı analistler Bitcoin’in artık altın yerini aldığını BTC’nin daha mantıklı bir yatırım aracı olduğunu söylüyor.

Bazı analistler ise altın halen en iyi ve en güvenli yatırım aracı olduğunu düşünüyor.

Bu tartışmalar devam ederken yatırımcıların hem altına hem de Bitcoin’e maruz kalmasını sağlayan ETP piyasaya sürülerek İsviçre SIX borsasında listelendi.

ETP ihraççısı 21Shares ve kripto para veri sağlayıcısı Byte Tree Asset Management tarafından ortaklaşa geliştirilen Bitcoin-altın ETP’si dünyada türünün ilk örneği oldu.

21Shares ByteTree BOLD ETP’si (BOLD) olarak adlandırılan ürünün lansmanında oranlar %18,5 Bitcoin ve %81.5 altın olacak.

Her ay yapılacak değerlendirme sonucunda ise ETP’nin içerdiği varlık oranlarının değiştirilebileceği belirtildi. Burada her iki varlığın volatilitesine göre hareket edilecek.

Son 360 günde hangi varlık daha az volatil olduysa ETP’de o varlığa daha çok ağırlık verilecek.

Yeni Bitcoin-altın ETP’si ile ilgili açıklama yapan ByteTree Asset Management CEO’su Charlie Erith şunları söyledi:

“Altının enflasyonist ortamlarda bir koruma aracı olarak genel kabul görmeye devam ederken Bitcoin altına kıyasla daha yeni bir varlık sınıfı olarak görülüyor.

Ancak biz Bitcoin’in de temel bir değer deposu olma potansiyeliyle altının dijital eşdeğeri olduğunu düşünüyoruz.”

Erith, dünyada bir ilk olma özelliğine sahip ETP ile yatırımcılara bir risk ve getiri çeşitlendirmesi sağlamayı hedeflediklerini ekledi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu