Kripto HaberleriBlockchainEkşi Sözlük Kurucusu Sedat Kapanoğlu, Blockchain Teknolojisini Eleştirdi

Ekşi Sözlük Kurucusu Sedat Kapanoğlu, Blockchain Teknolojisini Eleştirdi

Takip et

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk‘un Blockchain teknolojisine göz kırptığını haberimize taşımıştık. Bu konuya değinen Ekşi Sözlük Kurucusu Sedat Kapanoğlu, Blockchain teknolojisine sert eleştirilerde bulundu.

Ziya Selçuk’un yaptığı bu açıklamaya resmi twitter hesabından yorum getiren Sedat Kapanoğlu, Blockchain teknolojisine geçme fikrinin “Her buzzword’e körü körüne atlamasak keşke” ifadeleri ile sert çıktı.

Bu açıklamasından sonra konuya açıklık getiren Kapanoğlu: “ Şu teknolojiyi blockchain ile yapalım denen her fikrin, öncelikli olarak kendini sorgulaması ve ‘Bu sistemde merkezi yönetim gerekir mi” sorusuna yanıt bulması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Eleştirilerine devam eden Kapanoğlu şu açıklamalar ile devam etti:

”Teorik olarak dünyada herhangi bir veri yönetim sistemini “blockchain tabanlı” yapabilirsiniz ve bu sadece “daha yavaş ve daha problemli” anlamına gelir. O yüzden “manavlar için blockchain” gibi öneriler devletin denetleyemeceği kripto-kabzımal ağı hedeflenmedikçe anlamsızdır.”

Daha sonra Blockchainteknolojisinin eğitim alanında not verilerinde kullanılabilecek olduğunu savunan bir takipçisinin yazısını alıntılarayak; “‘Herkesin notuna herkesin ulaşması iyi bişey mi ?’, ‘dijital diplomaların normal yollar ile imzalanıp sunulmasında ne gibi engeller var’ bu soruları kendinize sormadığınız için Blochain din olma yolunda ilerliyor.” ifadelerini kullandı.

Bir kullanıcının kendisine yönelttiğin “Blockchain karşıtı” yakıştırması üzerine :

“Blokchain karşıtı değilim. Sadece etrafındaki hurafe bulutuna karşıyım.” ifadelerini kullandı.

Özellikle son dönemde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank‘ın Blockchain açıklamalarından sonra bu konu ülkemizde iyice konuşulmaya başlanmış durumda.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları