BitcoinHaberler

El Salvador Hükumeti Bitcoin Konusunda Geri Adım Mı Attı?

Ülkenin Maliye Bakanı, Bitcoin kullanımının "zorunlu" olmadığını ifade etti.

Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etmesinin ardından halkın büyük tepkisiyle karşılaşan El Salvador hükumeti, Bitcoin konusunda ılımlı bir tavır çizme yolunu seçti. Bitcoin’in asla bir zorunluluk olmayacağını vurgulayan El Salvador’un Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, BTC kullanımının aslında isteğe bağlı olduğunu vurguladı.

Normal şartlarda resmi para birimi ilan edilen bir değerin ülkenin her yerinde ödeme aracı olarak kabul edilmesi gerekirken Zelaya’nın bu tarz bir açıklama yapması, ülkede Bitcoin karşıtı tepkilerin büyümesinin bir sonucu olarak görülebilir.

İkili Taslak Düzenleme Gündemde

17 Ağustos’ta bankalara ve finans kurumlarına yönelik hazırladığı ikili belgede “müşterilerine Bitcoin ile ilgili hizmetleri nasıl sunacakları”nı bildiren El Salvador Merkez Bankası Banco Central de Reserva (BCR) konuyla ilgili taslak düzenlemeler yayınladı.

Ayrıntılı açıklamalar içeren belgelerin ilki “Bitcoin ve Dolar için Dijital Cüzdan Platformunun İşleyiş Yetkisinin Yetkilendirilmesine İlişkin Yönergeler”, ikincisi ise “Bitcoin Yasasının Uygulanmasını Kolaylaştıracak Teknik Standartlar” başlıklarını içeriyor.

Kılavuzda finansal kuruluşların dijital cüzdan sunmak için merkez bankasına başvurmaları gerektiği belirtilirken temel banka hesapları için kullanılan ulusal kimlik kartının bir kripto cüzdanı için yeterli olup olmayacağı ise hala belirsizliğini koruyor.

Halk Buna Hazır Değil!

El Salvadorluların büyük bir kısmı ödemeleri için hala klasik yöntemleri kullanıyor ve yaşlı kesim şu an için kesinlikle Blockchain teknolojisine hazır değil. Öte yandan bir süre önce yapılan ve Bitcoin benimsenmesini araştıran bir ankette halkın %20’sinden azının BTC’yi desteklediği buna karşın %65’inin Bitcoin kullanımına hazır olmadığı ortaya çıkmıştı.

İlgili Haber  El Salvadorluların Bitcoin'e Tepkisi Sürüyor: "Bitcoin'i İstemiyoruz!"

Ayrıca başta IMF olmak üzere birçok kurum tarafından da olumsuz karşılanan Bitcoin yasası tüm tepkilere rağmen hükumet tarafından kabul edilmişti. Zelaya’nın yapmış olduğu bu açıklamaların kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in kabulünün ülkedeki sigorta sektörünün kredi notunu ciddi şekilde etkileyeceğini belirten sarsıcı değerlendirmesinden sadece birkaç gün sonra gelmesi ise işlerin bundan sonrası için daha da zor hale gelebileceği yönünde sinyal veriyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu