BitcoinBitcoin MadenciliğiHaberlerKripto Para

Elon Musk’ın Bitcoin Endişeleri Bitecek Mi? 2022 Verileri Açıklandı!

Bitcoin Madencilik Konseyi ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Tesla CEO’su Elon Musk geçtiğimiz yılın Mayıs ayında Bitcoin madenciliğinde fazla enerji tüketildiğini ve bu enerjiden dolayı çevreye zarar verdiğini gündeme taşımıştı.

Musk, Bitcoin’in çevresel etkilerinden dolayı Tesla araçların Bitcoin (BTC) ödemelerini askıya aldığını açıklamıştı.

Bitcoin madenciliği ile ilgili endişelerden sonra Musk, Kuzey Amerikalı Bitcoin madencileriyle görüşmüş ve bu madencilerin Bitcoin madenciliğinde yenilenebilir enerji kullanmayı taahhüt ettiklerini açıklamıştı.

İlgili Haber
Son Dakika! Tesla, Bitcoin (BTC) İle Araç Satışını Durdurdu! "Bu Kripto Paralara Yöneleceğiz"

Musk’ın madencilerle görüşmesinden sonra kurulan “Bitcoin Madencilik Konseyi” dün 2022 yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Konsey bu raporunda madencilik şirketlerinin ne kadar elektrik tükettiğini, bu elektriğin yüzde kaçının su, rüzgar, güneş, nükleer veya jeotermal kaynaklardan üretildiğini ve elde edilen hash oranını araştırdı.

Açıklanan rakamlara göre Bitcoin ağının elektrik kullanımının 2022’nin ilk çeyreğinde bir yılın önceki aynı döneme göre %25’e kadar düştüğü görüldü.

Rapor madencilikte elektriğin yanında % 64,6 oranında sürdürülebilir enerjinin de kullanıldığını ortaya koydu.

Elektrik kullanımı %25 azalırken hash oranı %23 oranında artarak 164,9’dan 202,1’e yükseldi.

 

Rapor ayrıca küresel Bitcoin madenciliğinde 247 terawatt-saat (TWh) enerji tüketildiğini bu haliyle altın madenciliğinde tüketilen enerji miktarının yarısından azını harcadığını gösterdi.

Bu enerji miktarının dünyanın toplam enerji kullanımının % 0,16’sını kullandığını iddia eden rapor tüketimin sektöre göre toplam tahmini enerji kullanımının çok altında kaldığını söyledi.

Küresel Bitcoin ağının %50’sini oluşturan 44 Bitcoin madencilik şirketinden oluşan konsey sıkı bir BTC destekçisi olan MicroStrategy CEO’su Michael Saylor tarafından yönetiliyor.

Mayıs ayında kurulan Konsey Bitcoin madenciliği ile ilgili ilk sonuçları 2021 yılının Temmuz ayında açıklamıştı.

İlgili Haber
Bitcoin Madencilik Konseyi 2. Çeyrek Raporunu Açıkladı! Gözler Elon Musk'a Çevrildi!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu