BitcoinHaberlerKripto Para

Erişilemeyen Bitcoin Miktarı Ne Kadar? Toplam BTC Arzı Aslında Kaç?

Birçok Bitcoin yatırımcısı milyoner oldu ama cüzdanlarına erişemiyorlar! Peki erişilemeyen BTC sayısı tahmini olarak ne kadar?

20.000 dolar rekorunu kırarak oldukça büyük bir ilerleme kaydeden Bitcoin yatırımcılarını sevindirdi. Bazı yatırımcılar milyonlarca dolar değerinde kar ederken, bazı yatırımcılar ise antidepresan kullanmaya başladığını bile yazdı.

Antidepresan kullanma nedenleri Bitcoin fiyatının yükselmesi ile direkt olarak değil ama dolaylı yoldan ilişkili olan bu yatırımcıların yaşadığı sıkıntının sebebi unuttukları cüzdanlar ve unuttukları mail hesaplarının şifreleri oldu. 10 yıl önce kripto para yatırımı yapan ve cüzdan bilgilerini unutan yüzlerce kripto para sahibi “milyoner” son 3 gün içerisinde internette yaşadıkları üzüntüleri paylaştı.

Peki Kayıp Olan BTC’ler Ne Kadar?

Bitcoin piyasada olduğu sürece hacklenememiş ve hiç bir saldırıya uğramamış bir yatırım aracıdır. Her ne kadar BTC alımlarına aracılık eden borsalar hacklenebilir ve buradaki kripto paralar çalınabilir olsa da aslında bu güvenlik açığının Bitcoin ile bir ilgisi yoktur. Bu sebeple bir şekilde ulaşılmaz olan Bitcoin cüzdanlarına ulaşmak imkansızdır.

Toplamda 21 milyon adet olacak olan Bitcoin arzının an itibarı ile 18,5 milyondan fazlası üretilmiş durumda. Ancak bu durum, piyasada 18,5 milyon adet BTC olduğu anlamına gelmiyor. Yapılan araştırmalara göre toplam BTC arzının yüzde 25’inin kayıp olduğu iddia ediliyor.

Zamanında Bitcoin alıp cüzdan şifrelerini unutan veya cüzdan sahibi öldüğü için artık ulaşılmaz ve ulaşılması imkansız olan yaklaşık 5 milyon adet BTC olduğu tahmin ediliyor. Birçok uzmana göre bu oran çok daha fazla olabilir ve aslında toplam arz 10 milyon adet bile olabilir.

Bu durumda zaten arzı toplamda 21 milyon ile sınırlı olduğu için cazip halde olan ve bu sınırlı arz sebebiyle son dönemde birçok kurumsal yatırımcının dikkatini çekmiş olan BTC’nin, aslında arz miktarı 21 milyon adetten çok daha az denilebilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu