Ethereum Classic

Ethereum Classic (ETC) Sürpriz Bir Ralli Yaşıyor! Yükselişin Nedeni Ne?

Görece durağan yapısıyla tanınan Ethereum Classic fiyatında yaşanan ralli, yükselişin nedenine dair merak uyandırdı.

Uzun süredir durağan bir seyir izleyen bir altcoin olan Ethereum Classic (ETC) ani bir fiyat artışı yaşadı. ETC, genel kripto para piyasasından ayrışarak son 24 saatte %22 değer kazandı. Peki söz konusu yükselişin nedeni ne?

Bilindiği üzere Ethereum Classic, 2016 yılında Ethereum’dan ayrılarak ortaya çıkmıştı.

O yıllarda yaşanan büyük The DAO hırsızlığı nedeniyle altcoin platformu, hırsızın elindeki kripto paraların geçersiz kalması için bir hard fork yaşamıştı.

Yeni hard fork Ethereum ismini kullanmaya devam ederken hack olayının yaşandığı asıl ağ ise Ethereum Classic olarak yoluna devam etti.

Aslına bakılırsa ETC’nin kendi kendine azalarak yok olması hedeflenmişti ancak birkaç geliştiricinin altcoine sahip çıkması ile birlikte ETC günümüze kadar gelmeyi başardı.

Ethereum Classic Son 24 Saatte Yüzde 22 Yükseldi

Bitcoin Cash ile birlikte genel olarak daha sakin bir fiyat hareketi izlemesiyle tanınan ETC, bugün kısa bir süre içerisinde ralli yaşayarak son 24 saatte %22 değer kazandı.

Dünyanın en büyük 31. kripto parası olma özelliği taşıyan ETC, bu yazının yazıldığı anlarda 36 dolardan işlem görüyor.

ETC’nin yaşadığı ralliyi gösteren 1 aylık fiyat zaman grafiği.

Bununla birlikte söz konusu yükselişin nedeninin ise, Ethereum’un Proof of Stake mekanizmasına geçmesiyle birlikte, kripto para madencilerinin alternatif arayışlarına başlaması ve Ethereum Classic’e geçiş yapması olduğu tahmin ediliyor.

Madencilik sisteminin bulunmadığı Proof of Stake mekanizmasına geçildiğinde Ethereum madencileri de boşa çıkmış olacak.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu