Kripto HaberleriEthereumEthereum (ETH) Geliştiricisi 5 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı: İşte Nedeni!

Ethereum (ETH) Geliştiricisi 5 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı: İşte Nedeni!

Takip et

Kuzey Kore’ye yardım ettiğini itiraf eden eski Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, New York mahkemesi tarafından 63 ay hapse çarptırıldı.

Mahkeme buna ek olarak Griffith’e 100.000 dolarlık bir ceza verdi.

Griffith, geçtiğimiz Eylül ayında yaptırım yasalarını ihlal etmek ettiğine dair bir komplo suçlamasını şaşırtıcı bir şekilde kabul etti.

Geliştiricinin bu hamlesi, bu yılın Ocak ayında mahkemeden davayı reddetmesi talebinin kabul görmemesinin ardından geldi.

Ethereum Geliştiricisi, ABD Yaptırımlarının Nasıl Delinebileceğine Dair Kuzey Koreli Yetkililere Konferans Verdi

Ethereum geliştiricisi, 2019 yılının Kasım ayında Kuzey Kore’ye gidip yerel bir kripto para konferansında bir sunum gerçekleştirmesinin ardından ABD’li yetkililer tarafından tutuklanmıştı.

Söz konusu konferansa katılanlar arasında Kuzey Koreli yetkililer de bulunuyordu. Griffith’in yaptığı sunumun ana teması, Kuzey Kore’nin ABD’nin uyguladığı yaptırımları nasıl delebileceğiyle ilgiliydi.

Geliştiricinin avukatları, Griffith’in konuşmasının Amerika Birleşik Devletleri Anayasası Birinci Değişikliği’ne uygun olduğunu ve geliştiricinin yalnızca kamuya açık bilgi materyallerini Kuzey Kore yetkilileriyle paylaştığı şeklinde başarısız bir savunma yaptı.

Griffith, Uyarılara Rağmen Çin Üzerinden Kuzey Kore’ye Gitmişti

Bilindiği üzere ABD yönetimi, Amerikan vatandaşlarının Kuzey Kore’yi ziyaret etmesini 2017 yılında yasaklamıştı.

Dışişleri Bakanlığı Griffith’in bir Blockchain konferansı için ülkeye gitmesine izin vermemiş fakat geliştirici buna rağmen Çin’den geçiş yaparak söz konusu konferansa katılmıştı.

Griffith’in ayrıca diğer Amerikalı geliştiricileri kendisi ile beraber konferansa katılmak için ikna etmeye çalıştığı biliniyor.

Ethereum geliştiricisi ülkesinin ulusal güvenliğini tehlikeye atmakla suçlanıyordu.

İlgili Haber
Virgil Griffith: Ben Suçsuzum, Kuzey Kore'ye Bilgi Satmadım

Normalde 20 yıla kadar hapis cezası istenen Griffith, bir jüri duruşmasını reddetmesi ve bir savunma anlaşmasını kabul etmesiyle birlikte mümkün olan en ağır cezadan kurtulmuş oldu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları