Ethereum

Ethereum (ETH) Tehdit Altında: Hard Fork mu Gerekecek?

Ethereum ağında eski Geth versiyonuna ait bir hata ortaya çıktı.

Ethereum ağının istemcilerinden olan Geth’in eski versiyonlarından birisine ait olan yazılımsal hata şimdi bütün ağı tehdit ediyor.

Geth istemcilerinin daha önceki versiyonlarına ve özellikle v1.10.7’e ait olan bu yazılımsal hata, şu an ağdaki bütün Ethereum düğümlerinin %75’ini tehdit ediyor.

Ethereum ağındaki düğümlerin %75’i Geth kullanmakta ve bu yazılımsal hata nedeniyle ağ düğümleri farklı bir ağda hizmet vermek zorunda kalabilir. Bunun çözümü ise bütün düğümlerin en yeni versiyona geçiş yapması.

Ethereum Ağının Çoğu Tehlikede

Geth istemcilerinin %73’ü ise hala eski versiyonları kullanmakta. Bu da aslında genel olarak bakıldığında Ethereum ağındaki bütün ağ düğümlerinin %54’ünün eski versiyon kullandığını ve saldırıya açık olduğunu göstermekte.

Bu saldırının ise çifte harcama olabileceği vurgulanıyor. Çifte harcama saldırısında kripto paralar harcansa da işlemlerin alternatif ağ üzerinde yeniden yazılması nedeniyle tekrar harcanmasına yol açıyor.

Yani aslında istemcideki ağ düğümlerinin çoğu yeni ağdan ayrıldığı için alternatif bir ağ da ortaya çıkıyor.

The Block tarafından aktarılan bilgilere göre ise ağa saldıran cüzdan adreslerinden birisi Tornado Cash üzerinden fon almış.

Genellikle gizlilik için kullanılan Tornado Cash’in bu cüzdan ile ilişkili olması ise bunun planlanmış bir saldırı olduğunu göstermekte. Buna ek olarak Ethereum ağı uyumlu diğer ağlar olan Binance Smart Chain ve Polygon da benzer saldırılar görebilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu