Kripto HaberleriEthereumEthereum Şangay Yükseltmesi 2.4 Milyar Dolarlık Satış Getirebilir! Boğalar Fiyatı Tutacak Mı?

Ethereum Şangay Yükseltmesi 2.4 Milyar Dolarlık Satış Getirebilir! Boğalar Fiyatı Tutacak Mı?

Şangay yükseltmesi fiyat üzerinde nasıl bir baskı oluşturacak?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Önümüzdeki haftanın en önemli gündem maddesi Ethereum‘daki Şangay güncelleştirmesi olacak. Yatırımcılar Şangay yükseltmesinin fiyat üzerinde nasıl bir satış baskısı oluşturacağına dair tahmin yürütmeye çalışırken, ETH gece saatlerin yeniden 1900$’ın üzerine çıktı.

Ethereum 2.0’a giden yolda Aralık 2020’den bugüne kadar ağda 18 milyon Ethereum kilitlendi.

12 Nisan’da gerçekleşmesi beklenen güncelleştirmeyle bu stake edilmiş Ethereum’ların ilk aşamada belirli bir kısmı çekilebilir hale gelecek.

K33 Analistlerine göre ilk aşamada çekilebilir hale gelecek ETH’ler 2.4 milyar dolarlık bir satış baskısı oluşturacak.

“Kısmi ödül çekimleriyle 1.1 milyon ETH piyasaya girebilir. Celsius gibi iflas sürecince olan projelerde ETH’lerini çekebilecek. Bunların müşterilerinin paralarını ödemek için  satış yapması muhtemel. İflas sürecinde olan Celsius’un stake edilmiş 158 bin Ethereum’u var. Bunlar göz önüne aldığımızda ETH’de yaklaşık 2.4 milyar dolarlık potansiyel bir satış baskısı görebiliriz.”

Anında çekilebilir olacak 1.1 milyon ETH’nin hepsinin aynı anda satılması pek ihtimal dahilinde görülmüyor. Bu yatırımcıların bir kısmı bu ETH’leri yeniden stake etmek için, bir kısmı ise zararına satış yapmamak için bekletebilir. Zira stake edilen ETH’lerin büyük bir kısmı mevcut fiyat seviyesinin üstünde fiyatlardan alınmış ETH’ler. Ancak iflas sürecindeki şirketlerin alacaklılarının fonlarının bir kısmını kurtarmak için satış yapması olası görülüyor.

Burada Celsius’un yanı sıra bir baskıda Kraken tarafından gelebilir. Bildiğiniz üzere SEC’ten gelen karar sonrası Kraken staking hizmetlerini durdurdu. Kraken aracılığıyla stake edilen 1.2 milyon ETH de çekilerek hak sahiplerine iade edilecek. Bu durumunda satış baskısını artırabileceği değerlendiriliyor.

“Kraken düzenleyici baskının bir sonucu olarak ABD’li yatırımcılar tarafından stake edilen tüm ETH’yi geri çekecektir. Bu Kraken’in staking hizmetini kullanan bazı yatırımcıları satışa sevk edebilir.”

Bu satış baskının tek bir güne değil bir kaç güne yayılması bekleniyor. 21Shares’e göre kısmı para çekme işlemlerinin tamamlanması 5-6 gün, tüm para çekme işlemlerinin tamamlanması ise üç hafta ile 4 aylık bir süreci kapsıyor.

Satış baskısının bir kaç güne yayılması bunun alıcılar ile dengelenebileceğine dair beklentileri kuvvetlendirirken, kilitlerin açıldığı gün marketteki risk iştahının yüksek mi düşük olduğu da büyük önem arz edecek.

K33’ün raporuna göre stake edilen ETH’lerin %46’sı kardayken, %54’ü zararda.

ETH stake eden en büyük yatırımcılar ise şu şekilde:

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları