EthereumHaberlerSolana

“Ethereum Üzerindeki Bu Proje Solana’dan Daha İyi”

Ağlar arasındaki rekabet kızışıyor.

Ethereum tabanlı ürünlere aktif katkıları bulunan Ryan Berckmans, Twitter hesabından yaptığı bir dizi paylaşımda Ethereum’un ölçeklenebilirlik çözümü StarkNet’in avantajlarını paylaştı.

Berckmans, Ethereum katili olarak nitelendirilen Solana’ya göre en yeni Ethereum ölçeklenebilirlik çözümlerinden birisi olan StarkNet’in bir çok avantajının olduğunu belirttikten sonra bunları tek tek açıkladı.

StarkNet’in ilk avantajı ağ ücretleri kısmında karşımıza çıkıyor. StarkNet’in kullanıcılar için düşük maliyetli hatta sıfır maliyetli işlemler de dahil olmak üzere mükemmel ölçeklenebilirliğe sahip olduğunu bu bağlamda ETH’de ağ işlemleri arttıkça ücretler düşük kalırken, olası bir ağ tıkanıklığında Solana’da da ağ ücretlerin artacağını ifade etti.

Ethereum’a yaptığı yatırımlarla bilinen Berckmans, StarkNet’in mülkiyet haklarının Ethereum ile aynı olduğunu belitti.

StarkNet üzerindeki mülkiyet haklarının Solana’ya oranla daha güçlü olduğunu belirttikten sonra Solana üzerindeki mülkiyet hakkının  StarkNet’e  kıyasla çok daha yüksek ihlal riski taşıdığına dikkat çekti.

Berckmans son olarak Solana’nın Ethereum’a göre çok daha fazla merkezileştirildiğini ifade etti. Arzın belirli grupların elinde yoğunlaşmasının merkeziyetsizliğe zarar verdiğini ifade  eden Berckmans, bugün Solana’nın %40’nın kurumsal anlaşmalarda kilitli olduğunu ve Solana’nın %40’ının dolaşımda olmayan arz olarak kabul edildiğinin altını çizdi.

Berckmans’a göre StarkNet ölçeklenebilirliği çözerken ve sınıfının en iyisi olan Ethereum da güçlü mülkiyet haklarını korurken, şirketler ve hükümetler için kamu zincirlerinden faydalanmak için oldukça rekabetçi bir seçenek gibi görünüyor.

Bu kıyaslamaya Solana CEO’sundan da yanıt geldi. Karşılaştırma sırasında Solana ağ ücretlerinin artabileceğinden bahsedilmişti. Buna yanıt veren CEO Solana’da ücretlerin artması gelinmesi gerek seviyeyi aktararak, bunun çok kolay olmadığını söyledi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu