Kripto HaberleriAnalizEthereum Ve Bazı Kripto Paralar Rekor Kırdı!

Ethereum Ve Bazı Kripto Paralar Rekor Kırdı!

Takip et

Kripto para analistlerini bile şaşırtan gelişmeler bugün yaşandı. Piyasalar bir anda yükselişe geçerken yatırımcıların beklemediği düzeyde yükseliş görüldü. Biraz önceye gidilecek olursa 2020 yılında kripto para piyasalarının 2019 yılında pandemi öncesinde beklentiler 60.000 dolarlı seviyelere bile işaret ediyordu.

Özellikle hatırlayanlar olabilir bir dönem 2019 yılı sonlarına doğru piyasalara bir liste düşmüş ve ay ay Bitcoin fiyatının 2020’de ne kadar olacağı gösterilmiş, belirli aylar 20 bin dolar, belirli aylar ise 60.000 dolar olarak gösterilmişti.

Bu iddiaların hiçbirisi doğru değildi ve öncesinde bilinemeyecek iddialar olsa da yatırımcılar bir umut kapısı olarak tanımadıkları analistlere prim verdiler ve kazanan kendileri olmazken bazı analistleri ölümüne savundular. Tüm bunlar yaşanırken 2020 yılı başlarında corona virüsü pandemisi çok ciddileşmeye başladı ve Mart 2020’de Türkiye’ye de gelmişti.

Herkes corona virüsü pandemisinin kripto paraları iki şekilde etkileyeceğini düşünüyordu; bir grup rekor kıracağını iddia ediyor, bir grup ise 0 dolara düşeceği beklentisi ile hareket ediyordu.

Tüm bunlar yaşandı bitti ve Bitcoin ne rekor kırdı, ne beklenen seviyelere yükselebildi, ne de 0 dolara düşmedi. Hiçbir iddia gerçek olmadı ancak beklentilerin olmadığı bu dönemde birden fiyatlar 10.000 dolar sınırını saatler içerisinde geçti ve bugün Bitcoin fiyatı 10.300 dolar seviyesine kadar ulaştı. Piyasa yükseliş eylemlerini gerçekleştirirken yatırımcılar ise bir anda yaşanan bu yükselişte ellerinde düşük seviyelerden aldıkları Bitcoin’leri tutmanın olumlu etkisini görebildiler.

2020 Rekoru Kırıldı!

Ethereum’da ise 2020 yılının rekoru bugün 325 dolar seviyesi ile kırıldı. Piyasanın en güçlü altcoini olan Ethereum özellikle 325 dolar rekoruna bu kadar kısa sürede ulaşırken daha birkaç gün önce 275 dolara yükselmişti ve aradan geçen sürede 50 dolardan daha fazla değer kazanmış oldu. Mevcut fiyatı dikkate alındığı zaman 325 dolara yükselişte etken olan 50 doların çok büyük ve önemli bir yükseliş olduğundan söz edebilmek mümkün.

Ethereum en son bu fiyat bandını Ağustos 2018’de görmüştü ve o dönemlerde düşüşe doğru hareket ediyordu. O dönemden beri bugüne kadar böylesi bir yükseliş görülmezken bunun 2020 yılı rekorunu kırdırabilecek hamlelerden bir tanesi olabileceği şeklinde yorumlandı. Zira 2018 yılı Ağustos ayının 8. günü bu fiyat seviyelerinde bulunan Ethereum aradan geçen 2 sene içerisinde 600 günden daha fazla süreye eşit bir zaman diliminde ilk kez bu seviyelere yeniden yükseldi. O dönemde alım yapanlar ve zarara uğrayacağı için satış yapmayanlar bugün zararlarını çıkarabildiler ve çoğu eski Ethereum yatırımcısı bugün bile piyasadan çıkmaya 2 yıl aradan sonra hazır olduklarını ancak hemen satış yapmayacaklarını ifade ettiler.

Ethereum Balinaları Sahneye Çıktı

Bugün bu seviyelere yükseliş yaşanmasının tek sebebinin balinalar olmadığı tahmin ediliyor. Ancak kripto para birimi yatırımcılarının özellikle bugün bu rekoru görebilmesinin arkasında uzun süredir sessiz bir şekilde yatan Ethereum büyük balinalarının olduğu, bunların ya yeni yatırımlar yaparak piyasayı canlandırdıkları, ya da farklı yatırımcıların piyasa girmesi sonucunda bu yükseliş fitilinin ateşlenmiş olabileceği öngörüsü var.

Bitcoin fiyatının öncesinde tüm altcoin fiyatlarını etkilerken bu kez ise Ethereum fiyatının tüm piyasayı onlarca dolar yükseltecek bir gelişime sebep olduğu açık bir biçimde görülebiliyor.

Bu yükselişin öneminin ayrıca altcoinlere verilen ve gösterilen ilginin artmasında, aynı zamanda Bitcoin’in tek başına piyasayı yükseltebilecek tek kripto para birimi olmadığının inanılmasına yardımcı olabilecek uzun süreden sonra gerçekleşen ve güven tazeleten bir eylem olduğu iddiası gündemde yer buluyor.

Kripto Para Analistlerinin Görüşü Ne?

Bu dönemde kripto para analistlerinin görüşüne bakıldığında bazıları bu yükselişlerin bir anda yatırımcıları oltaya getirmek için olduğunu ve bazı yatırımcıların senelerce yeniden bu fiyatları görebilmek için eğer satış yapmazlarsa beklemek zorunda kalacaklarına işaret ederken, bazıları ise Ethereum’in 400 dolara kadar giderek rekorlarını bir bir kıracağına işaret ediyor.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları