fbpx
Ethereum

Ethereum’un saniyede 17.000 işlem yapabilmesi mümkün!

Geçtiğimiz günlerde Ethereum’un kurucusu olan Vitalik Buterin, Zcash tokeninin teknolojisi olan Zk-snarks kullanılarak saniyede 500 işlem yapılabileceğini ifade etmişti.

Ölçekleme problemleri ile boğuşan Ethereum‘un için bu sayı bile birçok kişiyi heyecanlandırmaya yetmişti. Ancak bu hafta içerisinde Ethereum araştırmacıları Ethereum’un ölçeklenmesinin “stark” temelli bir yan zincir çözümü ile saniyede 17,000 işleme kadar çıkabileceğini ifade etti. Bu oran Visa’nın saniyede yaptığı işlem sayısı ile hemen hemen aynı seviyede.

Bu uygulama sayesinde Ethereum ağının dışında tansfer işlemlerini yürütebilen bir dış zincir kurulacak. Bunun sayesinde on binlerce işlem yapılabilecek.

Bahsi geçen bu sistemler Ethereum’un açık kaynak geliştiricileri tarafından sunulan birçok ölçekleme çözümünden yalnızca öne çıkanları.

Halihazırda Ethereum ölçekleme problemleri ile boğuşuyor ve bu şekilde devam ederse gelecekte daha fazla kullanıcıyı kaldırabilecek bir güce sahip olmayacak. Bu nedenle çoğu analist Ethereum’un ciddi bir güncelleme almaması durumunda gelecekte kullanılmayacağını düşünüyor. Ancak ilerleyen dönemlerde ölçeklenebilirlik sorunlarını aşacak güncellemelerin gelecek olduğunu Ethereum geliştiricileri sık sık ifade ediyorlar ve çeşitli açıklamalarda bulunuyorlar.

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Haber Bülteni

Kripto para piyasasındaki son gelişmelerden her gün haberdar olabilmek için e-mail bültenimize kaydolun. Dilediğiniz zaman aboneliği bir tıkla sonlandırabilirsiniz.
Holler Box