Kripto HaberleriBitcoinFED Başkan Yardımcısı Bitcoin, Altcoinler ve Terra (LUNA) Hakkında Konuştu!

FED Başkan Yardımcısı Bitcoin, Altcoinler ve Terra (LUNA) Hakkında Konuştu!

Takip et

FED Başkan yardımcısı Lael Brainard, İngiltere Merkez Bankası’ndaki konferansta kripto varlıklar hakkında konuştu.

“Finansal İstikrar Açışından Kripto Varlıklar ve Merkezi Olmayan Finans” başlığıyla bir konuşma yapan Brainard’ın açıklamalarının satır başları şu şekilde:

“Son oynaklık, kripto varlıklarda ciddi güvenlik açıkları olduğunu gösterdi.

Finansal istikrar gündemimizi geleceğe hazırlamak için çalışırken, düzenleyici çevrenin kripto varlıkları da  kapsamasını sağlamak önemlidir.

Yeni teknoloji genellikle finansal sistemdeki rekabeti artırma, işlem maliyetlerini ve ödeme sürelerini azaltma vaatleri taşır. Ancak başlangıçta, yeni ürünler ve platformlar genellikle dolandırıcılık ve manipülasyon dahil olmak üzere risklerle doludur. Dolandırıcılık ile değer arasında ayrım yapmak önemli ve  zordur.

Sistemdeki risklerin kristalleştiği ve birçok kripto yatırımcısının zarar ettiği son olayları yakından takip ediyoruz.

Önemli yatırımcı kayıplarına rağmen, kripto finansal sistemi henüz sistemik bir risk oluşturacak kadar büyük veya geleneksel finansal sistemle birbirine bağlı görünmüyor.

Bu nedenle, yatırımcıların gerçek, sorumlu inovasyon ile önemli riskleri gizleyen görünüşte kolay getirilerin sahte cazibesi arasında ayrım yapmalarına yardımcı olmak için benzer risklerin benzer düzenleyici sonuçlara ve benzer açıklamalara tabi olmasını sağlamalıyız şuan bunun için doğru zaman.

Bitcoin’in fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 75’e kadar düştü ve Nisan’dan Haziran’a kadar olan üç ayda neredeyse yüzde 60 düştü. Diğer önde gelen kripto varlıklarının çoğu, aynı dönemde daha da keskin düşüşler yaşadı. Kripto varlıklarının enflasyona karşı koruma veya ilişkisiz bir varlık sınıfı olduğu iddialarının aksine, kripto varlıklarının değeri düştü ve daha riskli hisse senetleri ve daha genel olarak risk iştahı ile yüksek oranda ilişkili olduğu kanıtlandı.

Terra’nın çöküşü ve diğer birkaç desteksiz algoritmik stabilcoin’in önceki başarısızlıkları, tarih boyunca klasik çöküşleri andırıyor. Yeni teknoloji ve finans mühendisliği, tek başına riskli varlıkları güvenli varlıklara dönüştüremez.

Kriptodaki perakende yatırımcılar arasındaki son türbülans ve kayıplar, mevcut düzenlemelere uyumun  sağlanması konusunda ihtiyaçların acil olduğunu gösteriyor.

“Aynı risk – aynı düzenleyici sonuç” ilkesini uygularken, tüketiciler ve yatırımcılar için temel korumaların sağlamalıyız. Bir dizi araştırmaya göre, perakende kullanıcılar istismara, açıklanmayan çıkar çatışmalarına ve piyasa manipülasyonuna karşı korunmalıdır.

Sonuç:

İnovasyon, finansal hizmetleri daha hızlı, daha ucuz ve daha kapsayıcı hale getirme ve bunu dijital ekosisteme özgü yollarla yapma potansiyeline sahiptir.

Sorumlu inovasyon düzenlemelerin kripto varlıkları kapsamasını ve yeni teknolojilerle ilişkili yeni risklerin uygun şekilde ele alınmasını gerektirecektir.

Kripto ekosistemi, daha geniş finansal sistemin istikrarı için risk oluşturabilecek kadar büyük veya birbirine bağlı hale gelmeden önce, kripto finansal sisteminin sağlam bir şekilde düzenlenmesi için temellerin şimdi oluşturulması önemlidir.”

 

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları