BitcoinEkonomiHaberler

FED Faiz Kararını Açıkladı, Bitcoin’de Son Durum Ne? İşte Detaylar!

FED, günlerdir herkesin merakla beklediği faiz kararını açıkladı. İşte FED'in kararlarının detayları.

Bilindiği üzere FOMC üyeleri iki gündür kapalı bir toplantı gerçekleştiriyordu. Bugün bu toplantının sonucunda FED başkanı Jerome Powell gösterge faizi için kararını verdi.

FOMC Mart ayındaki toplantısının ardından 25 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirmiş ve 2018 yılından bu yana ilk kez ABD’de faiz artışı yaşanmıştı.

21 Nisan tarihinde yaptığı açıklamasında Powell, Mayıs ayındaki toplantı için 50 baz puan faiz artışının masada olduğunu söylemişti.

İlgili Haber
FED Başkanı Powell'dan Yeni Faiz Açıklaması: Mayıs Ayındaki Toplantı Öncesi Son Kez Konuştu!

Jerome Powell’ın Son Toplantıda Aldığı Karar

  • FED faiz oranını 50 baz puan artırdı. Beklenti de 50 baz puandı.
  • 1 Haziran’da FED bilançosunu küçültmeye başlayacak.
  • 1 Haziran’da, aylık işlemlerde 47.5 milyar dolardan başlayarak bilanço kısıtlamaya başlayacağız ve üç ay sonra aylık 95 milyar dolara yükselteceğiz.
  • Enflasyon riskleri ile ilgili çok endişeliyiz.
  • Pandemi nedeniyle arz ve talepteki uyuşmazlıklar, yükselen enerji fiyatları ve daha geniş fiyatlama baskısı nedeniyle enflasyon halen yüksek.
  • FED, uygun para politikası güçlendirilmesiyle, enflasyonun %2’lik hedefine dönmesini ve işgücü piyasasının sağlam kalmasını bekliyor.
  • ABD ekonomisine olan etkileri halen büyük oranda bilinmiyor ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gibi olaylar enflasyon üzerinde yukarı yönlü ek baskı oluşturabilir ve ekonomik aktivite üzerinde ağırlık yaşatabilir.
  • Ayrıca, tedarik zinciri kesintilerinin Çin’de COVID-19 kaynaklı karantina uygulamaları nedeniyle daha da artması bekleniyor.
  • İş büyümesi son aylarda güçlü görünüyor.

Beyaz Saray ekonomik danışmanı Bernstein da bugün yaptığı açıklamasında enflasyonunun kontrol altına alınması için gereken her şeyin masada olduğunu söylemişti.

FED’in bu kadarı Bitcoin ve kripto paraların yanı sıra tüm finansal piyasalar tarafından da takip ediliyordu.

FED karası sonrası Bitcoin 39.300 dolar seviyelerine kadar yükselse de ABD borsalarının da gerilemesiyle an itibarı ile 38.750 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Nasdaq Powell’ın açıklaması öncesi %0.50’lik bir geri çekilme yaşadı.

Şimdi Başkan Powell’ın 21.30’daki konuşması bekleniyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu