blank
EkonomiHaberler

Fed Toplantısı Sona Erdi! Hangi Kararlar Alındı? Bitcoin ve Piyasalar Nasıl Tepki Verdi?

Fed güvercin açıklamalara devam ediyor.

Yatırımcıların gözü kulağı bugün yapılacak Fed toplantısına çevrilmişti. Fed kısa süre önce aldığı kararları açıkladı. Yine güvercin açıklamalarıyla ön plana çıkan Fed, beklentilere paralel olarak faizi değiştirmedi.

Toplantıda alınan ve ön plana çıkan kararlar şu şekilde;

Faiz %0 ile %0.25 arasında sabit tutuldu.

Aylık 120 milyar dolar olan varlık alım programlarında bir değişiklik yapılmadı.

Ekonomik aktivite ve istihdamın güçlendiğine ilişkin vurgu yapıldı. Covid sonrası ABD ekonomisinin toparlanmaya başladığına ilişkin tespitler ortaya koyuldu.

ABD’de enflasyonun yükseldiği ve enflasyondaki yükselişin geçici faktörlerden kaynaklandığı belirtildi.

Uzmanlar Fed’in güvercin açıklamalarının daha önce pek çok kez fiyatlandığını bu nedenle alınan kararlara piyasaların aşırı bir tepki vermediğini belirtti.

ABD endeksleri yatay seyrederken enflasyona ilişkin tespitlerin Bitcoin’i hareketlendirdiği ve fiyatın yeniden 55.000$’ın üzerine çıktığı görüldü.

ABD endekslerinin karar sonrası yatay hareketlerine devam ettiği görülüyor. Analistler kararlardan ziyade Fed başkanının kısa süre sonra yapacağı açıklamaların daha önemli olduğunu vurguluyor. Fed başkanı Powell’ın 21.30’da konuşma yapması bekleniyor.

Kripto para piyasalarını etkileyecek önemli bir açıklama yapılması durumunda paylaşacağız.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu